Van Haber
Özgün ve tarafsız haberin adresi

Rus heyeti, Mazlum Kobane ile bir araya geldi

1.202

ÖZGÜR ÜLKE- Rojava’da ABD heyetinin Kürt siyasi taraflarla görüşmeleri sürerken, diğer yandan Rus yetkililerinin Şam ile Kürtler arasında diyaloğun yeniden canlanması için bir dizi toplantılar yaptığı bildiriliyor. Rus heyeti, bugün Kamişlo’da DSG Genel Komutanı Mazlum Kobane  ile bir araya geldiği kaydedildi.

BasNews’e göre Kuzey Suriye Özerk Yönetimi’ne yakın bir kaynağın verdiği bilgiye göre bugün Rus yetkililerden oluşan bir heyet Kamişlo’da DSG Genel Komutanı Mazlum Abdi ile bir araya geldi. Görüşmede Mazlum Kobane’nin inisiyatifi ile gelişen PYD-ENKS arasındaki görüşmelerde gelienen aşamanın yanısıra, bölgedeki siyasi, güvenlik ve askeri durumlar ele alındı.
Adının açıklanmasını istemeyen Rojavalı kaynak, “Rus delegasyonunun, DSG Genel Komutanı Mazlum Kobane  ve Özerk Yönetim Danışmanı Badran Çiya Kurd’un aralarında yer aldığı Rojavalı yetkililer ile bir araya geldi. Görüşmede Kürtler arası birlik ve Suriye’de krizinde Kürt siyasi çözümü masaya yatırıldı” dedi.

Rojavalı yetkili kaynak, Ruslar, DSG komutanı ve özyönetim danışmanı arasındaki görüşmede bölgedeki askeri ve güvenlik durumu da ele alındığını sözlerine ekledi.

Rojavalı kaynak ayrıca Rusların, ENKS, Kuzey Suriye’deki birçok Arap aşiret ve Ezdi Kürt ileri gelenleri ile de bir araya geleceğini sözlerine ekledi.

Kaynak, Rus heyeti Şam rejimi ile Kürtler arasında yeniden diyaloğun başlaması için bölgedeki siyasi ve etniki tarafların birlik içerisinde olması için bu tür toplantılar gerçekleştirdiğini vurguladı.

Rus heyetinin, ABD’den üst düzey bir heyetin ENKS ile PYD arasında birlik çalışmalarını sürdürdüğü bir sürece denk gelmesi dikkat çekti.

DİĞER HABERLER
maksibet giriş maksibet film hd izle film izle film hd izle şutbet giriş şutbet oslobet giriş oslobet betmoris giriş betmoris elexusbet giriş favorislot elexusbet giriş