Van Haber
Özgün ve tarafsız haberin adresi

Kısa Çalışma Ödeneği ödemeleri bugün başlıyor

19

ÖZGÜR ÜLKE- Korona virüsü salgını nedeniyle getirilen Kısa Çalışma Ödeneği için işletmeler toplam 3 milyon 2oo bin çalışan adına başvuru yaptı. Nisan ayı ödemeleri, başvurulara göre bugün itibariyle başlıyor. Ücretsiz izine çıkartılanlar için aylık 1177 lira tutarındaki ödeme ise cuma günü yatırılacak.

Kısa çalışmada, mart ayı için ödenek hakkı bulunan ancak bu ödemelerini almayanların da ücretlerinin bugün yatırılması bekleniyor.

HANGİ ŞARTLAR GEREKİYOR, ÖDEMELER NASIL YAPILIYOR?

Kısa Çalışma Ödeneği alabilmek için son üç yılda 450 gün prim yatırılmış olması ve son iki ayda kesintisiz prim ödemesi yapılmış olmsı şartı aranıyor.

Ödenek için yaklaşık 300 bin firma 3,2 milyon çalışana adına başvuru yaptı. Bir sonraki kısa çalışma ödeneği ödemesi ise 5 Haziran’da yapılacak.

Ücretsiz izine çıkartılan ve işsizlik maaşı koşullarını taşımayanlar için ise günlük 39,24 TL (aylık brüt 1777, net 1168 lira) tutarındaki ödemeler ise 8 Mayıs Cuma günü başlayacak.

Kısa Çalışma Ödeneği ve nakdi destek ödemesi 3 ay boyunca yapılacak. Ancak nisan ayı için 17 nisan sonrası (14 günlük) ödeme yapılacak.

DİĞER HABERLER
maksibet giriş maksibet film hd izle film izle film hd izle şutbet giriş şutbet oslobet giriş oslobet betmoris giriş betmoris elexusbet giriş favorislot elexusbet giriş