Van Haber
Özgün ve tarafsız haberin adresi

‘Virüsle ilgili buluşun eşiğindeki’ bilim insanı öldürüldü

511

ÖZGÜR ÜLKE- ABD’nin Pennsylvania eyaletinde korona virüsüyle ilgili ‘çok önemli bir buluşun eşiğinde olduğu’ iddia edilen bir bilim insanının hafta sonunda uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybettiği açıklandı. NBC ve CNN’in haberlerine göre Pittsburgh Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde araştırmacı olan 37 yaşındaki Bing Liu, Rose Township’teki evinde cumartesi günü başından ve boynundan vurulmuş halde bulundu.

Liu’nun cesedinin bulunmasından bir saat sonra, evin 1 kilometre kadar yakınlarında park edilmiş bir aracın içinde ikinci bir cesede daha rastlandı. 46 yaşındaki bu kişinin adının Hao Gu olduğu belirtildi.

‘KATİLLE ARASINDAKİ BAĞLANTI ARAŞTIRILIYOR’

Rose Township polis yetkililerinden Brian Kohlhepp, NBC’ye Liu ve Gu’nun birbirlerini tanıdığını söyledi. Polis, Gu’nun Liu’yu öldürdükten sonra arabasında kendisini vurduğuna inanıyor. Kohlhepp, bu iki kişi arasındaki bağın ve cinayetin nedeninin araştırıldığını söyledi.

30’DAN FAZLA MAKALENİN ORTAK YAZARI

Bilgisayımsal bilim dalında Singapur’da doktora yapan Liu’nun doktora sonrası çalışmalarını Carnegie Mellon Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra Pittsburgh Üniversitesi’ne geldiği belirtiliyor. Üniversiteden yapılan açıklamada “mükemmel bir mentor ve üretken bir araştırmacı” diye tanımlanan Liu’nun 30’dan fazla bilimsel makalenin ortak yazarlarından biri olduğu ve sistem biyolojisi araştırmalarına odaklandığı belirtildi.

‘BAŞLADIĞI İŞİ BİTİRMEK İÇİN ÇABA GÖSTERECEĞİZ’

Açıklamada, “Bing (Liu) SARS-CoV-2 enfeksiyonu ve bunu takip eden komplikasyonların hücresel temelinin altında yatan hücresel mekanizmaları açığa çıkaracak çok önemli bir buluşun eşiğindeydi. Onun başladığı işi bitirmek için çaba göstereceğiz” denildi.

DİĞER HABERLER
maksibet giriş maksibet film hd izle film izle film hd izle şutbet giriş şutbet oslobet giriş oslobet betmoris giriş betmoris elexusbet giriş favorislot elexusbet giriş