Van Haber
Özgün ve tarafsız haberin adresi

HDP: 3 insanımızı kaybetmiş olmamızın tek sorumlusu AKP-MHP iktidarıdır

826

ÖZGÜR ÜLKE- Ölüm orucunu sonlandıran İbrahim Gökçek, bugün tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.HDP’de konuya ilişkin açıklama geldi.

HDP, 323. günüde ölüm orucunu sonlandıran ve kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek hakkında bir açıklamada yaptı. Ölüm orucu eylemleri sırasında hayatlarını kaybeden Mustafa Koçak ve bir diğer Grup Yorum üyesi Helin Bölek’i hatırlatan HDP, “3 insanımızı kaybetmiş olmamızın tek sorumlusu ülkeyi “konser verilemez, sanat yapılamaz” hale getiren ardından bu talepleri görmezden gelen AKP-MHP iktidarıdır” dedi.

Konser yasaklarının kaldırılması ve cezaevindeki üyelerinin tahliye edilmesi talepleriyle ölüm orucuna devam eden İbrahim Gökçek, HDP ve CHP milletvekilleri ile hak örgütlerinin taleplerin takibini yapacaklarını açıklamasının ardından 5 Mayıs’ta eylemini sonlandırmıştı. Aynı gün hastaneye kaldırılan Gökçek bugün hayatını kaybetti.

TIKLAYIN – 322 günlük ölüm orucunu önceki gün sonlandıran Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek yaşamını yitirdi

HDP Merkez Yürütme Kurulu, İbrahim Gökçek’in ölümünün ardından bir açıklama yayınladı. “Demokrasinin kırıntısı olan ülkelerde bile bu taleplerin hiç biri tartışma konusu yapılmadan karşılanması gereken taleplerdi” ifadelerini kullanan HDP’nin açıklaması şu şekilde:

“Konser vermek, özgürce sanat yapmak ve adil yargılanmak amacıyla verilen mücadelede bir can daha yitirdik. Birkaç gün önce kamuoyunun yoğun çabası sonucu sesinin duyulduğunu belirterek ölüm orucuna son verdiğini açıklayan İbrahim Gökçek’i de maalesef kaybettik. Acımız çok büyük.

Partimiz dahil olmak üzere kamuoyu İbrahim’i yaşatmak için seferber oldu. Vicdan sahibi herkes harekete geçti. İbrahim ve arkadaşlarının dile getirdiği taleplerin hiçbiri karşılanmayacak talepler değildi. Demokrasinin kırıntısı olan ülkelerde bile bu taleplerin hiç biri tartışma konusu yapılmadan karşılanması gereken taleplerdi.

Oysa AKP iktidarı Helin Bölek ve Mustafa Koçak bu uğurda hayatını kaybetmesine rağmen bu taleplere kulak tıkadı, görmezden geldi. Hatta katı bir inat ve yasakçı anlayışla can kayıplarına neden oldu. 3 insanımızı kaybetmiş olmamızın tek sorumlusu ülkeyi “konser verilemez, sanat yapılamaz” hale getiren ardından bu talepleri görmezden gelen AKP-MHP iktidarıdır.

Helin, Mustafa ve İbrahim’i yaşatamadık, onları ölüme gönderen vicdansızlığı kıramadık, ama verdikleri bedelin hepimize yüklediği büyük bir sorumluluk bulunmaktadır. Sanatın, konserin, türkünün, düşüncenin, örgütlenmenin özgürleştiği bir ülke yaratmak vicdan sahibi olan herkesin sorumluluğudur.

Biz de 3 insanımızın anısını böyle anlamlandırıyor ve bunun mücadelesini yükselteceğimizi belirtiyoruz.”

DİĞER HABERLER
maksibet giriş maksibet film hd izle film izle film hd izle şutbet giriş şutbet oslobet giriş oslobet betmoris giriş betmoris elexusbet giriş favorislot elexusbet giriş