Van Haber
Özgün ve tarafsız haberin adresi

İtalya’da umutlandıran gelişme: Koronayı öldüren aşı geliştirildi

162

ÖZGÜR ÜLKE- Dünya genelinde yaklaşık 4 milyon kişiye bulaşan ölümcül virüs korona ile ilgili en ağır kayıpların yaşandığı ülkelerden İtalya’da araştırmacılar, aşı bulduklarını açıkladı.

İtalya’da Roma merkezli Takis Biotech adlı ilaç şirketi, koronavirüse karşı geliştirdikleri aşının ilk deneylerini fareler üzerinde gerçekleştirdi.

Deneyde hayvanların geliştirdiği; bağışıklık sistemi için hayati önem taşıyan antikorlar, analiz edildi.

Laboratuvar testlerinden elde edilen ön sonuçlar, test farelerinde oluşturulan antikorların insan hücrelerinin koronavirüs ile enfekte olmasını durdurabildiğini gösterdi.

Takis BioTech’in Genel Müdürü Luigi Aurisicchio, bilim adamlarının salgını durdurmak için yarışırken İtalyan ekibinin sonbaharda klinik denemelere başlamayı planladığını açıkladı.

Aurisicchio, “Bildiğimiz kadarıyla dünyada bir aşı ile koronavirüsün nötralizasyonunu gösteren ilk ekip biziz.” açıklamasını yaptı.

Bilim adamları, Roma’daki Spallanzani Hastanesi’ndeki farelerde geliştirdikleri beş farklı aşı adayını deneyerek karşılaştırma yaptı. Koronavirüse yanıt olarak oluşturulan antikorlar, farelerin kanından alındı ​​ve bir petri kabında bulunan insan hücrelerine eklendi.

Araştırmacılar, insan hücrelerinin 14 gün içinde virüse karşı ‘güçlü antikor yanıtı’ ürettiğini açıkladı.

Antikorlar, SARS-CoV-2 virüsünün insan hücrelerine bağlanmasını ve insan hücrelerini enfekte etmesini başarıyla engelledi.

Geliştirilen aşıların hepsinin DNA bazlı aşılar olduğu belirtildi. DNA veya RNA bazlı aşılar, zayıflatılmış veya deaktive edilmiş bir virüs veya virüsün parçaları ile yapılmadığından herhangi bir taze örneğe ihtiyaç duymadan laboratuvarda büyük ölçekte üretilebileceği anlamına geliyor.

İtalyan haber ajansı ANSA’ya konuşan Aurisicchio, “Bu, İtalya’da yapılan bir aşı adayının test aşamalarında geldiği en gelişmiş nokta. Hücrelerini test ettiğimiz iki kişiyi ‘gelecekteki klinik çalışmalar için kullanacağız. Aşının insanlarda de işe yarayacağını umuyoruz.” dedi.

DİĞER HABERLER
maksibet giriş maksibet film hd izle film izle film hd izle şutbet giriş şutbet oslobet giriş oslobet betmoris giriş betmoris elexusbet giriş favorislot elexusbet giriş