Van Haber
Özgün ve tarafsız haberin adresi

Bilim insanları: Coronavirüsü durduracak ilk aşıyı geliştirdik

207

ÖZGÜR ÜLKE- İtalyan bilim insanları, geliştirdikleri aşının yeni tip coronavirüsü (Covid-19) etkisiz hale getirdiğini açıkladı.

İtalya’da Roma merkezli Takis Biotech adlı ilaç şirketinin testlerinden elde edilen ön sonuçlar, farelerden elde edilen antikorların insan hücrelerinin Covid-19 ile enfekte olmasını durdurabildiğini gösterdi.

“AŞININ İNSANLARDA DA İŞE YARAYACAĞINI UMUYORUZ”

İtalyan haber ajansı ANSA’ya konuşan Takis BioTech’in Genel Müdürü Luigi Aurisicchio, “Bildiğimiz kadarıyla dünyada bir aşı ile Covid-19’un nötralizasyonunu gösteren ilk ekip biziz” dedi.

Aurisicchio sonbaharda insan üzerinde klinik denemelere başlamayı hedeflediklerini belirterek, “Hücrelerini test ettiğimiz iki kişiyi gelecekteki klinik çalışmalar için kullanacağız. Aşının insanlarda işe yarayacağını umuyoruz” ifadelerini kullandı.

Bilim insanları, Roma’daki Spallanzani Hastanesi’ndeki farelerde geliştirdikleri 5 farklı aşı adayını deneyerek karşılaştırma yaptı. Farelerin virüse karşı ürettiği antikorlar bir petri kabında bulunan insan hücrelerine eklendi.

Antikorların, SARS-CoV-2 virüsünün insan hücrelerine enfekte etmesini başarıyla engellediği tespit edildi.

LAMALARDA KEŞFEDİLEN ANTİKOR, HÜCRELERİ VİRÜSE KARŞI KORUYOR

Geçtiğimiz günlerde de Amerikalı ve Belçikalı bilim insanları lamada bulunan proteinin, yeni tip coronavirüsün hücrelere erişimini engellediğini ortaya koymuştu.

Lamalar üzerinde araştırma 2016 yılında Belçika’da başladı ancak önceki pandemiler son bulduğu için bu çalışma da askıya alınmıştı. Yeniden ele alınan araştırmaya göre lamalarda bulunan bir tür antikor, insan hücrelerini korumada önemli rol oynuyor. Araştırmacıların lamalara ait antikorları insan üzerinde denemek için hazırlıklara başladığı bildirildi. (Kaynak: Euronews)

DİĞER HABERLER
maksibet giriş maksibet film hd izle film izle film hd izle şutbet giriş şutbet oslobet giriş oslobet betmoris giriş betmoris elexusbet giriş favorislot elexusbet giriş