Van Haber
Özgün ve tarafsız haberin adresi

‘Erken seçim’ iddiaları sonrası DEVA Partisi harekete geçti

163

ÖZGÜR ÜLKE- “erken seçim” iddiaları konuşulurken DEVA Partisi bayram sonrasında teşkilatı kurmak için harekete geçti. 243 kişiye yetki verilecek. DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan teşkilatta yer alacak isimlerle birebir görüşecek. 60 bine yakın müracaat yapıldı. İstanbul’da 13 bin, Ankara’da 8 bine yakın müracaat oldu.

Siyaset kulislerinde Erdoğan’ın erken seçime gideceği konuşulurken, muhalefet partileri de erken seçim beklentisinde. Erdoğan’ın, salgınla mücadele sürecindeki söylemi, açıkladığı mücadele paketleri, muhalefet partili belediyelere yönelik izlediği sert stratejileri “erken seçim işareti” olarak yorumlanıyor.

AKP’den istifa ederek yeni parti kuran Ali Babacan da erken seçim kulisleri üzerine harekete geçti. Babacan, teşkilatlanma faaliyetleri için kollarını sıvadı.

DEVA Partisi’nde 243 kişiye yetki verilecek. DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan teşkilatta yer alacak isimlerle birebir görüşecek.

Tarafsız Haber Ajansı’nın haberine göre DEVA Partili yönetici yaptığı açıklamada, “İnternet ortamında çok ciddi müracaatlar oldu. Başvuruları aldık. Başvuruların tasnifini gerçekleştirdik. Zoom üzerinden tespit ettiğimiz isimlerle görüşmeler yapıyoruz. Bayram sonu da tespit ettiğimiz bu isimlerle büyük bir ihtimalle teşkilatlarımızı kurarız” dedi.

Parti yöneticisi, şöyle devam etti:

“18 tane komisyonumuz var. 60 bine yakın müracaat olmuştu. Bunların içerisinde İstanbul’da 13 bine yakın Ankara’da 8 bine yakın müracaat var. Bu müracaatları tasnif ettik öncelikle.”

DEVA Partisi kulislerinden aktarılan bilgilere göre küçük şehirlerin tamamında kurucular müracaat edenlere telefonla ulaştı. Görev alma arzusu içerisinde olanlar ayrı bir bölümde kümelendirildi.

Tüzüğe göre, İl ve ilçe teşkilatları ilk defa Genel Merkez Yönetim Kurulu tarafından atanıyor. Önce il ve ilçe teşkilatını kurmak üzere üç kişi görevlendiriliyor ve bunlardan birine başkan olarak yetki belgesi veriliyor. Bu heyetin oluşturacağı listenin, gerekli değerlendirmelerden sonra Genel Merkezce onaylanması ile Kurucu Yönetim Kurulu oluşacak ve görevine başlayacak. Kurucu yönetim kurulları, kendi teşkilat kongrelerine kadar Tüzüğün il ve ilçe yönetim kuruluna verdiği hak ve yetkileri kullanacak.

Tüzük gereği üç kişilik bir kurucu heyet belirlenecek. Bir başkan iki üye olacak. Edinilen bilgiye göre kurucu heyette görev alabilecek olanlar bir bölüme, il teşkilatlarında görev alabilecekleri bir başka bölüme ve ilçelerde ikamet edip ilçe yönetiminde görev almak isteyenleri de ayrı bir bölümde tasnif edildi.

Kurucu yetki verilebilecek isimlerle Zoom üzerinden toplantılar yapılacak ve onların içerisinden kime görev verilebilecekse onlar Genel Merkez’e birebir görüşmeye davet edilecek. Bu görüşmelerin bayram sonu sosyal mesafe ile alakalı kısıtlamalar ortadan kalktıktan sonra olması planlanıyor.

Belirli illerde Zoom ile yapılan görüşmelerin dışında sadece internetten başvuranlar değil daha önce hazırlanan raporlar da devreye konulacak. Sivil toplum örgütlerinden alınan görüşler de masaya yatırılacak. Bu görüşler doğrultusunda partide Kurucu Başkanlık için Kurucu Heyet için isimlere teklif götürülecek.

Teşkilatlanma çalışmalarını 18 ayrı bölgede 90 kişi yürütüyor. İllerdeki sivil toplum ve kanaat önderlerinin de görüşü de alınacak.

Bayram öncesi bütün mutfak içi çalışmaların tamamlanması, koronavirüs ile ilgili kısıtlamalar kalktıktan sonra da belirlenen isimlerin Ankara’ya davet etmek suretiyle bu görevlendirmelerin gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Babacan’ın söz konusu isimlerle bire bir görüşeceğini belirten DEVA Partili yönetici şöyle dedi:

“Hepsiyle bire bir görüşecek. Kurucu yetki vereceğimiz arkadaşların hepsiyle birebir Sayın Babacan görüşecek. Biz komisyonlar bu çalışmaları yapacağız. Daha sonra Genel Merkez’de oluşturulacak yetki vermeye dair bir komisyon oluşacak. Genel Başkan’ın başkanlığında. 5-6 kişilik bir komisyonla burada kuruluş izni verilecek olan başkan ve üyeleri Sayın Genel Başkan’ın son kararda mutlaka kendisinin göreceği şekilde bir toplantıyla gerçekleştirilecek.

243 kişiye bu şekilde yetki verilecek. Başkan ve iki üye. 81 başkan olacak, 162 tane üye olacak.”

DİĞER HABERLER
maksibet giriş maksibet film hd izle film izle film hd izle şutbet giriş şutbet oslobet giriş oslobet betmoris giriş betmoris elexusbet giriş favorislot elexusbet giriş