Van Haber
Özgün ve tarafsız haberin adresi

Son seçim anketi: HDP dahil tüm partiler düşüşte o parti hariç

3.356

ÖZGÜR ÜLKE- 81 ilde 5 bin 200 kişi ile yapılan seçim anketinde katılımcılara “Yarın seçim olsa oyunuzu hangi partiye verirsiniz?” sorusu yöneltildi. Ankete göre; yalnızca dört parti barajı geçebiliyor.

Ankete göre Meclis’te grubu bulunan partilerden AKP, HDP ve MHP’nin oylarında düşüş görünüyor. Barajın hemen altında bulunan HDP ve iktidar ortağı durumundaki MHP’deki düşüşler ile 24 Haziran’da barajın hemen altında olan İYİ Parti’deki yükseliş çok büyük görünmüyor.

Ancak 24 Haziran 2018 Genel Seçimleri’nde yüzde 42 oy alan AK Parti’de 5 puan civarında bir kayıp görünüyor.

CHP ise yine 24 Haziran’a göre yüzde 3 civarında bir artışla Meclis’te grubu bulunan partiler içinde oyunda belirgin yükseliş görünen tek parti durumunda.

Gelecek Partisi, DEVA ve SAADET gibi baraj altında görünen partilerin toplam oyu ise yüzde 5 civarında.

MAK Danışmanlık’ın, “Yarın seçim olsa oyunuzu hangi partiye verirsiniz?” anketinde partilere göre durum şöyle:

AKP 37.4
CHP 25.3
İYİ Parti 10.9
MHP 10.7
HDP 9.4
Gelecek Partisi 2.4
Deva Partisi 1.7
Saadet Partisi 1.1
Ankette yöneltilen “Korona virüsü konusunda hükümeti başarılı buluyor musunuz?” sorusuna ise yüzde 43 “başarılı” bulduğunu ifade ederken, “başarısız” yanıtını verenlerin oranı ise yüzde 35 olarak belirlendi. “Kısmen başarılı” bulanların oranı ise yüzde 17 oldu.

DİĞER HABERLER
maksibet giriş maksibet film hd izle film izle film hd izle şutbet giriş şutbet oslobet giriş oslobet betmoris giriş betmoris elexusbet giriş favorislot elexusbet giriş