Van Haber
Özgün ve tarafsız haberin adresi

Kök hücre tedavisi kelliğe umut oldu

Bilim insanları kellik sorunu yaşayanların saçlarının yeniden çıkmasını sağlayan yeni bir tedavi yöntemi buldu.

131

Bilim adamları, kellik sorunu yaşayanların saçlarının yeniden çıkmasını sağladığı kanıtlanan yeni bir tedavi yöntemi bulduklarını duyurdu. Habere göre söz konusu tedavide, yağ dokusundan alınan kök hücreleri kullanılıyor.

Androgenetik alopesi (AGA) olarak bilinen kellik, erkek tipi kellik ve kadın tipi kellik olarak da biliniyor. Nedeni ise genetik, hormonal ve çevresel faktörler olarak gösteriliyor.

Güney Kore’deki Pusan ​​Ulusal Üniversitesi Hastanesi araştırmacıları, erkeklerin yaklaşık yüzde 50’sinin ve 50 yaş üzeri kadınların yine yaklaşık yüzde 50’sinin kellik sorunundan mustarip olduğunu söylüyor.

Araştırmacı ekip, sık görülen bir sorun olan kellikten mustarip olan ve bulunan yeni tedavi yöntemini kullanan kişilerde 16 hafta sonra ‘saç sayısında önemli bir artış’ gözlemlendiğini aktardı. Çalışma, 29’u erkek, 9’u kadın olmak üzere toplam 38 hasta üzerinde yapıldı.

Çalışmaya katılanlar, kellik sorununun hayati bir tehlikesi olmasa da, kellik sorunu olan kişinin kendine olan güvenini azaltabileceğini ve bu durumun psikolojik etkileri olabileceğini söylüyorlar.

Saç dökülmesine karşı Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) onaylı birkaç ilaç olsa da daha etkili tedavilerin önemli yan etkileri olabiliyor.

Bu yeni tedavi yöntemi, bilim adamlarının yağ dokusunun, hücrelerin gelişmesine yardımcı olan büyüme hormonları salgıladığını keşfetmesiyle bulundu.

Tedaviyi geliştiren araştırmacılar, kök hücreleri daha doğru bir şekilde inceledi ve saç köklerinin boyutunu arttıran büyüme faktörlerine yol açabileceklerini buldu.

Araştırmacı Profesör Sang Yup konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Son çalışmalar, bu yeni tedavi yönteminin, alopesi olan kadınlarda ve erkeklerde saç çıkmasını artırabileceğini göstermiştir” dedi.

Prof. Yup şöyle devam etti:

“Bununla birlikte, kellik tedavisi için yağ dokusundan türetilen kök hücre bileşenleriyle yapılan tedavi yönteminin etkileri ve güvenirliği konusunda sıradan insanların deneyimleri henüz ortaya konmadı.”

Bilim adamları, bu yeni yöntemin etkili olup olmadığını görmek için kellik sorunu olan orta yaşlı insanlar üzerinde bir çalışma yaptı.

Çalışmaya katılan 38 hastanın yarısına yağ kaynaklı kök hücre bileşenleri, diğer yarısına büyüme hormonu içermeyen sentetik maddeler verildi.

Araştırma ekibinin üst düzey üyesi Young-jin Tak, “16 hafta sonra kök hücre kullanan grupta, hem saç sayısında hem de saç kökü boyutunda önemli bir artış görüldü” dedi.

Araştırmacılar, sonuçların bu yöntemin diğer saç çıkarma yöntemlerine kıyasla ‘muazzam bir potansiyele’ sahip olabileceğini gösterdiğinden saç yoğunluğunu artırabileceğini gösterdiğini söyledi.

DİĞER HABERLER
maksibet giriş maksibet film hd izle film izle film hd izle şutbet giriş şutbet oslobet giriş oslobet betmoris giriş betmoris elexusbet giriş favorislot elexusbet giriş