Van Haber
Özgün ve tarafsız haberin adresi

Türkiye İdlib’e Hawk füzeleri yerleştirdi

Füzelere ait olduğu iddia edilen uydu görüntüleri sosyal medyaya düştü.TSK’nın güvenlik amacıyla Hawk dışında çok sayıda kısa menzilli hava savunma topu ve füzesini de İdlib’e gönderdiği öne sürüldü.

347

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK)’nin İdlib’de bulunan güçlerinin güvenliğini sağlamak için buraya orta menzilli Hawk hava savunma füzesi gönderdiği iddia edilmiş, bu iddialar da bugüne kadar yalanlanmamıştı.

Yine sınırda Hawk bataryasına ait olduğu iddia edilen sevkiyat görüntüsü de sosyal medyada yer almıştı.

Son olarak İdlib’e gönderilen füze sisteminin İdlib şehir merkezinin yakınlarındaki Mastumah köyünde bulunan TSK’ya ait üste konumlandırıldığını iddia eden uydu görüntüleri Google Maps’ta yer aldı.


Mastumah köyündeki Hawk bataryalarına ait olduğu iddia edilen görüntü / Görsel: Twitter@obretix

Mart ayı sonunda gönderildi

Independent haberine göre, savunma sanayi üzerine haberlerin yer aldığı SavunmasanayiST.com sitesinde 24 Mayıs 2020 tarihinde çıkan haberde de TSK’nın İdlib’e mart ayı sonunda gönderdiği Hawk bataryasının İdlib şehri yakınlarında konumlandırıldığı, bunun yanı sıra çok sayıda kısa menzilli top ve füze sistemi ile bölgede bir hava savunma ağı kurulduğu iddia edildi.

Haberde 40 kilometre menzile ve 20 kilometre irtifaya sahip olan füze sisteminin aktif hale getirildiği de iddia edildi.

Hisar füze sistemi Türkiye tarafından geliştiriliyor / Fotoğraf:savunmasanayiist.com​​​​​​​
Hawk yerine Hisar

Yine haberde TSK’nın elinde bulunan en uzun menzilli hava savunma sistemi olan MIM-23 HAWK’ların oldukça eski olmasından dolayı güvenilirliği konusunda soru işaretlerinin bulunduğu kaydedilerek bundan dolayı Türkiye’nin Hisar adlı orta menzilli bir milli hava savunma füzesi geliştirmeye çalışmalırın dü sürdüğü kaydedildi

DİĞER HABERLER
maksibet giriş maksibet film hd izle film izle film hd izle şutbet giriş şutbet oslobet giriş oslobet betmoris giriş betmoris elexusbet giriş favorislot elexusbet giriş