Van Haber
Özgün ve tarafsız haberin adresi

Savcılıktan ‘Filozof Ramazan’ hakkında açıklama

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Ulu Camii müdavimlerinden Ramazan Pişkin'in camiyi ziyaret eden bir kadına, "Bu şekilde dolaşamazsınız, ince giyinmişsiniz, içinizi görüyorum" dediği, bu nedenle sanık hakkında taciz, takip ve ifşa'dan iddianame düzenlendiğini açıkladı.

1.663

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Ulu Camii müdavimlerinden Ramazan Pişkin’in camiyi ziyaret eden bir kadına, “Bu şekilde dolaşamazsınız, ince giyinmişsiniz, içinizi görüyorum” dediği, bu nedenle sanık hakkında taciz, takip ve ifşa’dan iddianame düzenlendiğini açıkladı.

Diyarbakır Ulu Camii’nin sevilen siması Ramazan Pişkin’in akıl hastanesine yatırılması haberinin ardından gelen tepkiler üzerine Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı bir basın açıklaması yayınladı.

Pişkin’in, 8 Ocak 2017’de Ulu Camii’yi ziyaret eden bir kadına “bu şekilde dolaşamazsınız, ince giyinmişsiniz, içinizi görüyorum’’ dediği için, “taciz, takip ve ifşa eyleminde bulunduğu” şikayeti üzerine hakkında soruşturma başlatıldığı ve 1 Şubat 2017 tarihinde “cinsel taciz” suçundan iddianame düzenlenmesiyle sonuçlandığı belirtildi.

Pişkin’in babasının, bu tarihten iki hafta önce oğlunun akıl hastası olduğu ve tedavi altına alınmasını istediği yönünde Diyarbakır Valiliğine ve İl Sağlık Müdürlüğü’ne başvuruda bulunduğu bilgisine yer verilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Sanığın babası, aynı mahiyetteki beyanlarını soruşturma sırasında da tekrar etmiştir. Yargılama sırasında sanık, suç tarihinde akıl hastası olup olmadığının ve dolayısıyla ceza sorumluluğunun bulunup bulunmadığının tespit edilmesi amacıyla Dicle Üniversitesi Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanlığına sevk edilmiştir. Yapılan tetkik ve muayeneler sonucunda ilgilinin şizofreni hastası olduğu rapor edilmiştir.

Yargılama sonucunda Mahkeme, atılı suçun sanık tarafından işlendiğini sabit bulmakla birlikte, söz konusu rapor nedeniyle Türk Ceza Kanunu’nun 32/1. maddesi gereğince sanığın ceza sorumluluğunun bulunmadığına, 57. maddesi gereğince koruma ve tedavi amaçlı olarak güvenlik tedbiri uygulanmasına karar vermiştir.

İlk derece mahkemesinin kararının istinaf incelemesiyle kesinleşmesine müteakip, hükümlü, 14 Mayıs 2020 tarihinde Elazığ Şehit Fethi Sekin Şehir Hastanesi’ne tedavi amacıyla sevk edilmiştir. Ceza Kanunumuzun 57. maddesinin ikinci fıkrasında; ‘Hakkında güvenlik tedbirine hükmedilmiş olan akıl hastası, yerleştirildiği kurumun sağlık kurulunca düzenlenen raporda toplum açısından tehlikeliliğinin ortadan kalktığının veya önemli ölçüde azaldığının belirtilmesi üzerine mahkeme veya hakim kararıyla serbest bırakılabilir.’ hükmü yer almaktadır.

Söz konusu şahısla ilgili tedavi süreci, şu ana kadar olduğu gibi bundan sonraki aşamalarda da sağlık kurumunun rapor ve değerlendirmeleriyle şekillenecektir.”

DİĞER HABERLER
maksibet giriş maksibet film hd izle film izle film hd izle şutbet giriş şutbet oslobet giriş oslobet betmoris giriş betmoris elexusbet giriş favorislot elexusbet giriş