Van Haber
Özgün ve tarafsız haberin adresi

İngiltere’de Kürtçe anketi

İngiltere’nin başkenti Londra’daki Roehampton Üniversitesi, Kürtçe’nin lehçeleri arasındaki yakınlığı araştırmak ve bu lehçeleri konuşanların birbirini anlama oranını amacıyla bilimsel bir araştırma anketi başlattı.

290

Dilbilimci Dr. Barzan Şeyh Cafer’in desteğiyle yürütülen çalışma ile Kürtçe’nin farklı lehçelerini konuşanların birbirleriyle iletişim kurduklarında ne kadar anlaşabildikleri araştırılıyor.

Söz konusu çalışmayla ilgili K24’e konuşan Barzan Şeyh Cafer, “Bu çalışmayla 21’inci yüzyılın 2’nci on yılında Kürt lehçelerinin ne kadar birbirine yakınlaştığıyla ilgili bir sonuca varmayı amaçlıyoruz” dedi.

Cafer, “Medya, internet teknolojisi ve dünyadaki gelişmişliği Diyarbakır, Mahabad, Erbil ve Kamışlo Kürtlerinin konuşması ve anlaşmasına nasıl bir etkisi oldu, yakın gelecekte anlaştığımız standart ve ortak bir dilin ortaya çıkmasına yönelik ümit var mı, bunu öğrenmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Ankete her yerden katılımın mümkün olduğunu kaydeden Cafer, araştırmanın 6 farklı Kürtçe lehçe ve şivesiyle gerçekleşeceğini ve 2 senede tamamlanacağını söyledi.

Cafer, araştırmayla birlikte siyasi ve sosyal gelişmelerin, farklı lehçelerle konuşup tartışan Kürtleri nasıl etkilediğini anlayacaklarını ifade etti.

Araştırma anketine katılmak için TIKLAYIN

DİĞER HABERLER
maksibet giriş maksibet film hd izle film izle film hd izle şutbet giriş şutbet oslobet giriş oslobet betmoris giriş betmoris elexusbet giriş favorislot elexusbet giriş