Van Haber
Özgün ve tarafsız haberin adresi

Efrin’de kaçırılan 5 Kürt kadın SMO’ya bağlı gizli bir hapishanede bulundu

Efrin’de silahlı gruplar tarafından kaçırılan 5 Kürt kadın, Suriye Milli Ordusu’na(SMO) bağlı Hamza Tümeni’ne bağlı bir karakoldaki hapishanede bulundu.

709

Rojava’nın Efrin kentinde SMO’ya bağlı Hamza Tümeni ile Guta’dan getirilen Araplardan oluşan Ceyş es-Selam arasında yaşanan çatışmanın ardından Suriye muhalefeti geçici hükümetine bağlı askeri polisleri Mahmudiye Mahallesi’ndeki Hamza Tümeni’ne ait karakolu ele geçirdi.

Ele geçirilen karakolda gizli bir hapishane bulunduğunu ve daha önce silahlı gruplar tarafından kaçırılan 8 Efrinli kadınında bu hapishaneden çıktığı belirtildi.

Konu hakkında The Forum for Regional Thinking’de araştırmacı ve insan hakları aktivisti Elizabeth Tsurkov, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, sözkonusu Kürt kadınların Hamza Tümeni tarafından tutuklandığını ve kendilerine rutin olarak işkence yapıldığını söyledi.

Efrin kenti 18 Mart 2018’den bu yana Türkiye destekli Suriye muhalif güçlerinin kontrolü altında bulunuyor.

Özerk Yönetim Çağrıda Bulunmuştu

Rojava Özerk Yönetimi, Efrin’de işlenen suçlara ilişkin yazılı açıklama yapmış, özellikle kadınlara yönelik işlenen suçlar vurgulanarak sorumlular hakkında uluslararası soruşturma başlatılmasını istemişti.

Türkiye destekli  SMO’ya bağlı grupların  Efrin’de her türlü insanlık suçunu işlediğinin belirtildiği açıklamada, Türkiye destekli bu gruplarına karşı uluslararası toplumun sesiz kaldığı kaydedilmişti.

Bölgede yaşanan hak ihlallerinin kınandığı açıklamada, “İnsan hakları örgütleri, BM’ye bağlı kurumlar, ABD ve Rusya’nın üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesini bekliyoruz. Türk devletine bağlı Firqet Hemzat adlı çete grubunun yaptıklarına ilişkin uluslararası bir soruşturma başlatılmalıdır. Tüm dünya Efrînli kadınların IŞİD çeteleri ve Türk devletine karşı direnişine şahit oldu. Bu anlamda kadın özgürlüğü için mücadele eden tüm kurumlar ve insan hakları kurumlar, kadınlara yönelik bu hak ihlallerini durdurmalıdır” denilmişti.

DİĞER HABERLER
maksibet giriş maksibet film hd izle film izle film hd izle şutbet giriş şutbet oslobet giriş oslobet betmoris giriş betmoris elexusbet giriş favorislot elexusbet giriş