Van Haber
Özgün ve tarafsız haberin adresi

Türkiye, Suriye’de denediği füzeleri Libya’ya gönderiyor

Türkiye, daha önce Suriye’de denediği füzeleri, Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu’nun (LUO) kontrol ettiği Sirte şehrinde askeri bir operasyonda Fayiz es-Serrac başkanlığındaki Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) güçlerini desteklemek üzere Libya’ya gönderdi. Türk askeri kaynaklarının 19 Temmuz’da aktardığına göre Türkiye, Sirte ve Cufra’ya saldırılara hazırlık çerçevesinde UMH milislerine T-122 Sakarya füzeleri gönderdi.

558

Milliyet gazetesi, Türkiye Silahlı Kuvvetleri’nin UMH’ye lojistik destek sağlamaya ve askeri teçhizat sevkiyatı yapmaya devam ettiğini bildirdi. Bu çerçevede C-130 ve A400M tipi iki askeri kargo uçağının, Libya’nın batısındaki el-Vatiyye ve Mısrata üslerine gönderildiği belirtildi.

Gazete, Libya’ya gelen ve Sirte yakınlarına konuşlandırılan füzelerin, 40 km menzile sahip olduğuna, aynı modellerin Suriye’de Türk ordusu tarafından yürütülen askeri operasyonlarda da etkili şekilde kullanıldığına dikkati çekti.

İtalya askeri takip sitesi ‘ItaMilRadar’, geçtiğimiz Cumartesi günü 1468- 71 sayılı Lockheed C-130E uçağının Konya’dan ayrıldığını belirtti. Site, Türk Hava Kuvvetleri kargo uçaklarının da doğrudan Libya’nın batısındaki el-Vatiyye üssüne yöneldiğini ifade etti.

ItaMilRadar, uçakların Konya’dan ayrılarak el-Vatiyye’ye geldiğini ve diğer Türk uçağı olan A400M’in de İstanbul’dan ayrılarak Misrata’ya ulaştığını kaydetti.

İtalya merkezli site, son 30 ay içerisinde 30 Türk askeri kargo uçağının Mısrata’ya seyahat ettiğine dikkati çekti. Bir Türk kaynağı, ilk defa bir Türk uçağının doğrudan el-Vatiyye’ye indiğini belirtirken, el-Vatiyye’nin ‘böylece Türk kuvvetleri için operasyonel bir üsse dönüştüğünü’ ifade etti.

UMH’ye bağlı güçler, 18 Mayıs’ta Türkiye’nin desteğiyle el-Vatiyye üssünün kontrolünü ele geçirdi. Türk kuvvetler, üssü onarmak için alt yapı faaliyetlerini üstlendi. Bu çerçevede geçen haftalarda, radarlara ve elektronik savaş sistemlerine ek olarak orta menzilli bir hava savunma sistemi kuruldu. Üs, Türkiye Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler’in ziyaretleri sırasında 3 Temmuz’da bir hava saldırısına maruz kaldı ve Türkiye’nin Libya üssünde kurduğu hava savunma sistemi ve radarları yok edildi. Ankara, saldırıyı kimliği belirsiz uçakların gerçekleştirdiğini söyledi.

Öte yandan bölgeden gelen raporlar ise UMH’ye bağlı onlarca askeri aracın, Mısrata’dan Sirte’ye taşındığını ve araçların, Suriye ve Tunus’tan Türkiye için çalışan paralı askerler de dahil, 300 savaşçıyı içerdiğini ortaya koydu.

 

Şarku’l Avsat
DİĞER HABERLER
maksibet giriş maksibet film hd izle film izle film hd izle şutbet giriş şutbet oslobet giriş oslobet betmoris giriş betmoris elexusbet giriş favorislot elexusbet giriş