Van Haber
Özgün ve tarafsız haberin adresi

ABD, Rojava’da Kürt birlik müzakerelerinin ikinci aşamasını görüştü

Rojava'daki Kürt yetkililerin aktardığına göre, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Fırat’ın doğusu temsilcisi Zehra Bill’in Suriye Demokratik Güçleri (DSG) Genel Komutanı Mazlum Abdi ile geçtiğimiz hafta Haseke'de uluslararası koalisyona ait üste bir araya gelerek, 2014 yılında Kürt tarafları arasında imzalanan Duhok anlaşmasına dayanarak önümüzdeki ayın başlarında yapılması planlanan Kürt müzakerelerinin ikinci tur meselesini masaya yatırdılar. Kapsamlı bir siyasi anlaşma olan Duhok anlaşması, ortak bir Kürt yönetim, ortak bir sivil güç ve siyasi birlik konularını kapsıyor.

1.212

Yetkililer, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın ABD’nin Uluslararası Koalisyon’daki danışmanı William Robak yerine Zehra Bill’in Kürt taraflar arasında görüşme sağladığını bildirerek,  Bill’in Haseke’de Abdi ve Suriye Kürt Ulusal Konseyi’nin (ENKS) liderleriyle yaptığı görüşmede, ikinci tur için hazırlıkları, Roj Peşmergeleri’nin kuruldukları günden bu yana Kürdistani bölgelere yeniden dönüşü konusunu masaya yatırdıklarını kaydetti.

Müzakerelere katılan Kürt taraflar geçtiğimiz Haziran ayı ortasında bir araya gelerek Kürt birliğine yönelik müzakerelerin birinci turunu tamamladıklarını ve ortak bir siyasi vizyona ulaştıklarını duyurmuştu.

Geçtiğimiz Nisan ve Haziran ayında devam eden müzakerelere Rojava’da yer alan Kürt partiler katılım sağlamıştı.

DİĞER HABERLER
maksibet giriş maksibet film hd izle film izle film hd izle şutbet giriş şutbet oslobet giriş oslobet betmoris giriş betmoris elexusbet giriş favorislot elexusbet giriş