Van Haber
Özgün ve tarafsız haberin adresi

Pandemi yardımı alanlar AKP’ye üye yapıldı

Pandemi sürecinde bin TL Sosyal Destek Paketi alan yurttaşların büyük bir bölümü, bilgileri ve rızaları dışında AKP'ye üye yapıldığı ortaya çıktı.

2.597
AKP Van il örgütü, mahallerde ev ev dolaşarak yurttaşlara “yardım edeceğiz” iddiasıyla topladığı kimlik bilgilerini parti üyeliği için kullandı. Pandemi sürecinde Sosyal Destek Paketi kapsamında bin TL verilen yurttaşların büyük bir bölümünün de yine AKP’ye üye yapıldığı ortaya çıktı. İl Başkanı Kayhan Türkmenoğlu, bu durumu “17 yılda ilk kez bu kadar üye yaptık” diye propaganda yapması dikkati çekti.
KRİZİN FIRSATÇILIĞI
İpekyolu ilçesi Bostaniçi Mahallesi’nde yaşayan ve inşaat işçisi olan Sinan Keleş, AKP’lilerin bir hafta önce mahalleye gelerek ev ev dolaşarak kimlik bilgilerini topladığını kaydetti. AKP’lilerin evine gittiğini ve kendisine yardım edecekleri iddiasıyla kimlik bilgilerini talep etiklerini ifade eden Keleş, “Biz de kimlik bilgilerimizi onlarla paylaştık, çünkü yardıma ihtiyacımız vardı. 3 gün sonra telefonuma gelen bir mesajla AKP’ye üye yapıldığımı öğrendim. Bize ‘ne sıkıntılarınız var’ diye sordular. Sonra da irademiz dışında üye yapıldık. Üye olmak istesem, gidip kendim üye olurum. Beni zorla üye yapmalarına hiç hakları yok. Bu nedenle zorumuza gitti. Bizi kandırarak sahtekarlık yaptılar. Benim gibi çok sayıda kişi bu yolla üye yapıldı. AKP krizin fırsatçılığını yapıyor. İnsanlar işsiz, mağdur ve açlık var. İnsanlarımız da bilmeden onlara kimlik bilgilerini veriyorlar ve bu sonuç ortaya çıkıyor” dedi.
‘AKP’YE ASLA ÜYE OLMAM’ 
Alipaşa Mahallesi’nde yaşayan Muhteber Bora da dün telefonuna gelen bir mesajla AKP’ye üye yapıldığını öğrendiğini belirtti. e-Devlet Kapısı uygulaması üzerinden AKP üyesi olarak göründüğünü ifade eden Boğa, bu durumun kendini çok üzdüğünü söyledi. Evine gelen tek bir kişinin dahi olmadığını belirten Bora, kimlik bilgilerini de kimseyle paylaşmamasına rağmen üye yapıldığını kaydetti. Bora, “Ben AKP’ye üye olmayı hiç düşünmedim. Bu nedenle kendimi çok kötü hissediyorum. AKP Van’da üye bulamadığı için sistem üzerinden otomatik olarak üye yapıyor. Kürt düşmanlığı üzerinden her şeyi yapan bir iktidara ve partiye asla üye olmam. Onların vereceği yardımı da kabul etmem. Bundan dolayı da suç duyurusunda bulanacağım” diye konuştu.
SOSYAL DESTEK SONRASI ÜYE YAPILDI
Eşi Songül Kayhan’ın AKP’ye üye yapıldığını kendisine gelen bir mesajla öğrenen Niyazi Kayhan da ne eşinin ne de kendisinin bu güne kadar AKP’ye gitmediğini ifade etti. Nasıl üye yapıldığını anlayamadığını belirten Kayhan, “İradem ve beyanım dışında benim AKP’ye üye yapılmam suçtur. Koronavirüs sürecinde insanlara para getirip dağıttılar. O zaman belli ki alınan kimlik bilgileriyle bizi üye yaptılar. Eşimin adına çıkan bin TL ücret sonrası AKP’ye üye yapıldı. Bunu kabul etmiyorum ve şikayette bulunacağım” ifadelerini kullandı.
AKP İL BAŞKANI İTİRAF ETTİ
Yaşanan bu usulsüzlükten kısa bir süre sonra AKP İl Başkanı Kayhan Türkmenoğlu, yaptığı açıklamada, “AK Parti Van teşkilatımıza 17 yılda yaptığımız üye sayısının yarısını 1 Temmuz’dan bugüne kadar yaptık. Müthiş bir katılım ve gönül birliği var” diye savundu.
DİĞER HABERLER
maksibet giriş maksibet film hd izle film izle film hd izle şutbet giriş şutbet oslobet giriş oslobet betmoris giriş betmoris elexusbet giriş favorislot elexusbet giriş