Van Haber
Özgün ve tarafsız haberin adresi

İsrail’in, Suriye’deki hava saldırılarında 60 İran milisi öldürdü

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), İsrail’in Mayıs- Haziran ayları arasında Suriye’deki İran hedeflerine yönelik düzenlediği 10 hava saldırısında, Fatimiyyun Tugayları, Hizbullah ve İran Devrim Muhafızları’ndan 60 İran yanlısı unsurun öldüğünü bildirdi.

615
SOHR’a göre İsrail’in, Mayıs-Haziran tarihleri arasında İran ve ona sadık grupların Kuneytra, Dera, Humus, Halep, Deyr-i Zor, Hama, Şam ve kırsal kesimindeki varlığını hedef alan 10 hava saldırısında 60 İran yanlısı unsuru ölürken, çok sayıda mühimmat ve silah deposu da imha edildi.
Suriye’nin farklı bölgelerindeki İran üs ve noktalarını hedef alan hava saldırılarının artmasının bazı faktöre bağlı olduğuna dikkat çeken SOHR, İran’ın görünürde müttefiki olan Rusya’nın, İsrail’in İran’ın Suriye’deki askeri varlığını sınırlandırmak için düzenlediği hava saldırılarını görmezden geldiğini vurguladı.
SOHR ayrıca İsrail’in İran’ın Suriye’deki varlığını kendisi için açık bir stratejik tehdit olarak gördüğünün altını çizerek, Suriye devriminin patlak vermesinden bu yana Suriye’de birçok hava saldırısı düzenlediğini kabul ettiğini hatırlattı.
SOHR’un açıklamasına göre Rusya, İran, ABD ve yerel güçlerin (SDG, rejim ve İran milisleri) mücadelesine tanık olan petrol zengini bölge Fırat’ın doğusundan İran’ın çıkarılması konusunda İsrail ve Rusya aynı görüşe sahip.
Rusya’nın Suriye genelinde, özellikle de Süveyda ve Dera’daki güç dengesini kendisine bağlı Beşinci Lejyon aracılığıyla değiştirme arzusu olduğunu ifade eden SOHR, aynı şekilde Halep’in güney kırsalındaki İran kalelerini kontrol ederek ve İdlib yakınlarına yeniden konuşlanarak geçici hegemonya politikasını uygulamaya çalıştığını bildirdi.
Rakip güçler, Suriye bölgelerinde, özellikle de ülkenin kuzeybatısında askeri operasyonlar ve anlaşmalarla meşgul iken bunu fırsat bilen İran, ülkenin güney ve kuzeydoğusunda Suriyeli gençleri silah altına alma hamlelerini artırdı ve güney bölgesi ile Fırat’ın doğusunda 11 bin 700 gence kadar ulaştı.
Diğer yandan, Lübnan Hizbullahı ile işbirliği yapan bir kişinin dün sabaha karşı Dera’nın doğu kırsalında yer alan Hirak kasabasındaki evinde öldürüldüğü belgelendi.
Söz konusu suikast, kimliği belirsiz silahlı kişilerin Dera kırsalındaki Sanameyn şehrinde eski bir grup liderinin evine baskın düzenleyerek, 5 unsur ile birlikte öldürülmesinin ardından geldi.
Kaynaklara göre Dera kırsalındaki Neva şehrinin kuzeyinde patlayıcı yüklü bir aracın infilak etmesi sonucu rejim güçlerinden 3 kişi öldü, 5’i de yaraladı.
DİĞER HABERLER
maksibet giriş maksibet film hd izle film izle film hd izle şutbet giriş şutbet oslobet giriş oslobet betmoris giriş betmoris elexusbet giriş favorislot elexusbet giriş