Van Haber
Özgün ve tarafsız haberin adresi

Suriye, Rusya’nın desteği ile Ayasofya’nın kopyasını inşa edecek

375

Türkiye’nin 24 Temmuz’da müzeden camiye çevirdiği Ayasofya’nın minyatür bir kopyasının Suriye’de inşa edilmesi için bazı hazırlıkların olduğu öğrenildi.

Mini Ayasofya, Şam yönetiminin en güçlü destekçisi konumundaki Rusya’nın yardımıyla Hama kentinde inşa edilecek ve “dinler arası barışçıl diyalogun” önemini vurgulayacak.

Lübnan merkezli el Modon’un haberine göre bina inşa fikri kentteki Esad yanlısı milis lideri Nabeul el Abdullah tarafından ortaya atıldı.

Euronews’e konuşan Suriye Ortodoks Kilisesi yetkilileri bu yönde bazı duyumlar aldıklarını ancak asıl muhatabın Yunan Ortodoks Kilisesi olduğunu belirtti. Yunan Ortodoks Kilisesi yetkilileri ise bu yöndeki soruları yanıtsız bıraktı.

Lübnan basınına göre Ayasofya’nın replikasının inşası fikri önce Hama Rum Ortodoks Piskoposu Nicolos Baalbaki’den onay aldı ardından Suriye’de konuşlu Rus ordu yetkililerine sunuldu.

Minyatürün, kentte Ortodoks toplumunun yoğunlukta yaşadığı Sukaylebiye ilçesinde milis lideri el Abdullah tarafından bağışlanan bir arazi üzerine inşa edileceği söyleniyor.

Arapça yayın yapan Rai el Yevm gazetesi, Rus Milletvekili Vitaly Milonov’un Suriye’nin mini Ayasofya’nın replikası için ideal bir yer olduğunu belirttiğine atıfta bulundu

Ayasofya’nın orijinal hali İstanbul’da bulunuyor. Mabed, 1934’te dönemin Türk hükümeti tarafından müzeye dönüştürüldü. Osmanlı İmparatorluğu’nun İstanbul’u fethinin ardından kiliseden camiye çevrilmişti.

Ne mesajı verilmek istiyor?

Esad rejiminin Ayasofya’nın bir kopyasını Suriye’de yaptırma kararı, bu ülke toprakları içerisinde asker bulunduran ve muhalifleri destekleyen Ankara’ya karşı siyasi bir intikam olarak değerlendiriliyor.

El-Modon’a konuşan muhalif aktivistler, “Moskova projeye yardım ederek, Suriye’deki askeri varlığını ve Esad yönetimine verdiği desteği haklı çıkarmaya çalışıyor” şeklinde yorumladı.

Aktivistler ayrıca, Ayasofya için arazi bağışlayan el Abdullah’ın, Esad’ın devrilmesi durumunda Rusya ile ilişkilerini sağlama alma amacı taşıdığını dile getirdi.

DİĞER HABERLER
maksibet giriş maksibet film hd izle film izle film hd izle şutbet giriş şutbet oslobet giriş oslobet betmoris giriş betmoris elexusbet giriş favorislot elexusbet giriş