Van Haber
Özgün ve tarafsız haberin adresi

Soylu’nun SBK Holding uçağına binerken fotoğrafı ortaya çıktı

Halk TV, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun, ABD'nin talebiyle 'kara para aklama' suçlamasıyla Avusturya'da tutuklanan ve Sedat Peker'in iddialarıyla gündeme gelen Sezgin Baran Korkmaz'a ait SBK Holding'in uçağına binerken çekilen bir fotoğrafını yayımladı.

276

Halk TV’nin haberine göre, Soylu’nun uçağın merdivenlerinden çıktığı anı gösteren fotoğraf 2007 yılında çekildi. Daha önce gazeteci Tuncay Mollaveisoğlu, 2017’deki seçim döneminde Soylu’nun Korkmaz’a ait uçağı kullandığı bilgisini yazmıştı.

Mollaveisoğlu, Kanadalı Bombardier firmasının 54 milyon dolar değerindeki, TC-YYA kuyruk numaralı Global tipi uçağın başka birçok gazeteci ve siyasetçi tarafından da kullanıldığını iddia etmişti.

İçişleri Bakanlığı ise iddialarla ilgili açıklama yapıp, yazıyı kısmen doğrulamıştı. Bakanlığın açıklamasında, kiralamanın Söğüt Havacılık A.Ş.’den yapıldığı, elinde ‘uçak kalmaması’ nedeniyle şirketin Korkmaz’a ait olan Borajet’ten kiralama yaptığı belirtilmişti. Açıklamada, kiralamaya ilişkin Süleyman Soylu’nun sahibi olduğu Engin Sigorta’ya kesilen ve kiralama bedelinin 165 bin 808 TL  olarak göründüğü fatura da paylaşılmıştı.

İçişleri Bakanlığı daha önce Soylu’nun Korkmaz’ın uçağını sıkça kullandığı iddiaları üzerine yaptığı açıklamada, 2017’deki seçim çalışmalarında “siyasi etik gereği” bakanlığa ait uçakların kullanılmadığı belirtmiş, “en ucuz teklifi veren” taşımacılık şirketinden uçak kiralandığını açıklamıştı.

Daha önce eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar’ın da, ABD’nin talebiyle Avusturya’da yakalanan ve kara para aklamakla suçlanan Sezgin Baran Korkmaz’ın uçağını kullandığı ortaya çıkmıştı.

ABD’nin talebiyle Avusturya’da tutuklanan SBK Holding’in sahibi Korkmaz’ın Avusturya Wels Mahkemesi tarafından Türkiye’ye iadesine karar verilmişti.

DİĞER HABERLER
maksibet giriş maksibet film hd izle film izle film hd izle şutbet giriş şutbet oslobet giriş oslobet betmoris giriş betmoris elexusbet giriş favorislot elexusbet giriş