Van Haber
Özgün ve tarafsız haberin adresi

Erdoğan’ın açıklayacağı ‘müjde’ye ilişkin iki farklı iddia

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Cuma günü açıklayacağız" dediği 'müjde'ye ilişkin çok sayıda farklı yorum yapılırken, Euronews Türkçe servisinden ve Bloomberg'ten iki farklı haber geldi.

157

Euronews haberinde, Doğu Akdeniz’de bir doğalgaz kaynağı tespit edildiği ileri sürülürken, “Bunun için NATO limanında demirli olan Türkiye’nin üçüncü sondaj gemisi Kanuni yola çıktı. 12 bin metre derinliğe kadar 3 bin metre sondaj yapma özelliği olan Kanuni’nin 35 personeli bulunuyor” ifadesi kullanıldı.

Buna göre, bulunan gazın değeri ve sınıflandırılması açısından ilk aşamada hangi derinlikte bulunduğu gibi teknik bilgilerin ise sır tutulması ve açıklanmaması bekleniyor. Ancak edinilen bilgilere göre bulunan gaz kaynağı da hidrokarbon.

Hidrokarbonların birçok çeşidi bulunuyor. Bu çeşitlerin bazıları endüstriyel bakımdan önemli. Örneğin metan tabii gazların temel maddesi olarak biliniyor. Benzin hidrokarbonlar karışımı olduğu gibi benzen, naftalin ve asetilen de birer hidrokarbon.

Bloomberg’in konu hakkında doğrudan bilgiye sahip iki Türk yetkilisine dayandırdığı haberine göre ise, Türkiye Doğu Akdeniz değil, Karadeniz’de bir enerji kaynağı keşfetti ve bu kaynak muhtemelen doğal gaz.

Bunun yanı sıra Euronews’in aktardığına göre, bir diğer bilgi de Türkiye’nin Kovid-19 aşısı için Rusya ile yoğun temas içerisinde olduğu ve iki ülke arasında bir aşı protokolü imzalanmasına çok yakın olunduğu yönünde.

Buna göre, Türkiye’nin Rus aşısını alan ilk ülke olması bekleniyor. Bununla birlikte aşı üretiminin bir bölümünün de Türkiye’de gerçekleştirilmesi söz konusu olabilir.

DİĞER HABERLER
maksibet giriş maksibet film hd izle film izle film hd izle şutbet giriş şutbet oslobet giriş oslobet betmoris giriş betmoris elexusbet giriş favorislot elexusbet giriş