Van Haber
Özgün ve tarafsız haberin adresi

ABD’den, Kürdistan Bölgesi, Irak ve Türkiye’ye Şengal önerisi

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Ortadoğu'dan sorumlu Birinci Bakan Yardımcısı Joey Hood, Washington'un Kürdistan Bölgesi İdaresi dışındaki (Tartışmalı bölgeler) Ezidilerin yaşadığı Şengal'de sivil yönetim kurulması için Erbil, Bağdat ve Ankara ortak çalışma yürütmelerini önerdiğini söyledi.

1.141
Sputnik’te yer alan haberde,19 Ağustos’ta Washington’da yapılan ABD-Irak görüşmelerine ilişkin olarak video konferans yöntemiyle bir basın toplantısı düzenleyen Hood, “Kürdistan Bölgesi, Irak  hükümeti ve Türkiye, ABD’nin ve diğer koalisyon ülkelerinin danışmanlığı ve desteğiyle birlikte çalışma yürütebilir. Bunun sonucunda Şengal  gibi yerler, PKK de dahil düzensiz silahlı gruplar çıkartılır  ve halkın refahına çalışacak ve halk tarafından kabul görecek bir sivil yönetim kurulabilir” dedi.
Bu konuyu tüm taraflarla üst düzeyde istişare ettiklerini belirten Hood, çözüm sürecinin başlaması için Şengal’dan daha güzel bir yer bulunmadığını kaydetti.
ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Ortadoğu’dan sorumlu Birinci Bakan Yardımcısı David Kopley de, “Kürdistan bölgesinde PKK varlığıyla bağlantılı sorunların çözümü için Türkiye ve Irak’ın birlikte çalışmasını istiyoruz. Irak’ın egemenliğinin gözetilmesi önemli olduğu gibi Türkiye’nin güvenlik alanında meşru çıkarları olduğunu kabul etmek de önem taşıyor” diye konuştu.
DİĞER HABERLER
maksibet giriş maksibet film hd izle film izle film hd izle şutbet giriş şutbet oslobet giriş oslobet betmoris giriş betmoris elexusbet giriş favorislot elexusbet giriş