Van Haber
Özgün ve tarafsız haberin adresi

Başak Demirtaş AİHM Başkanı Spano’ya: Bizi de dinleyin

216

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) tutuklu eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş, Türkiye’yi ziyaret eden Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Başkanı Robert Spano’yu Diyarbakır’a davet etti.

Twitter adresinden Türkçe ve İngilizce paylaşım yapan Demirtaş, Spano’ya “Mahkemenizin verdiği kararları uygulatmayan Cumhurbaşkanı ve hükümet yetkilileriyle görüştünüz… Durumu bir de bizden dinleyin” dedi.

AİHM Başkanı Robert Spano’nun Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesi tepki çekti

Demirtaş, son olarak Mardin’i ziyaret eden Spano’ya “Bana sadece bir saat ayırmanız yeterli olacaktır. Sizi Diyarbakır misafirperverliğiyle ağırlamak isterim” şeklinde yazdı.

Demirtaş’ın daveti şu şekilde:

“Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Başkanı Sayın Robert Spano, mahkemenizin verdiği kararları uygulatmayan Cumhurbaşkanı ve hükümet yetkilileriyle görüştünüz. Son olarak Mardin Büyükşehir Belediyesi kayyumu ve AKP İl Başkanıyla da bir araya geldiğinizi görüyorum. Mardin, Diyarbakır’a komşu. Şayet Diyarbakır’da misafirimiz olursanız başta eşim Selahattin Demirtaş olmak üzere HDP’li siyasetçilerin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesindeki davalarını size anlatmak isterim. Eminim ki, ziyaretiniz sırasında görüştüğünüz yetkililerinden hükümetin pozisyonunu fazlasıyla öğrenme fırsatınız oldu. Durumu bir de bizden dinlemek için, bana sadece bir saat ayırmanız yeterli olacaktır. Sizi Diyarbakır misafirperverliğiyle ağırlamak isterim. Saygılarımla.”

Spano, 3 Eylül’de dört günlük resmi ziyaret için Türkiye’ye geldi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, TBMM Başkanı Mustafa Şentop ile görüştü.

24’üncü Dönem Hâkim ve Savcı Adayları Eğitim Açılış Töreni’ne katılan Spano’ya İstanbul Üniversitesi Senatosu tarafından fahri doktora unvanı verildi.

DİĞER HABERLER
maksibet giriş maksibet film hd izle film izle film hd izle şutbet giriş şutbet oslobet giriş oslobet betmoris giriş betmoris elexusbet giriş favorislot elexusbet giriş