Van Haber
Özgün ve tarafsız haberin adresi

Dedeoğulları: Savcılar bıraktı, onlar ailemi katletti

Ekonomik verilerin giderek kötüleştiği, döviz cinsi paraların Türk Lirası karşısında rekor kırdığı günümüzde eski HDP eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş yaşananları Cin Ali öyküsü şeklinde anlattı.

45
Katledilen Dedeoğulları ailesinden sağ kalan Çetin Dedeoğulları, olayın organizeli bir suç olduğunu belirterek, “12 Mayıs’taki saldırıda ailemi öldürmeye geldiler, tutuklandılar ama savcılar hepsini bir bir serbest bırakınca Mehmet Altun’u tuttular ve ailemi katlettiler” dedi.
Konya’nın Meram ilçesinde 30 Temmuz’da Dedeoğulları ailesini katleden Mehmet Altun ile Çalık ve Keleş aile fertlerinden 11 kişi hakkında açılan davanın ilk duruşması, Konya 4’ncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde sürüyor.
SANIĞIN İDDİASI
Duruşma salonunda hazır bulunan sanık Yahya Çalık’ın ifadesi alındı. 12 Mayıs saldırısının ardından tutuklandığını ifade eden Çalık, fail Mehmet Altun’la katliam öncesi görüşmediğini iddia etti. Çalık, Mehmet Altun’u yönlendirme toplantısı almanın söz konusu olmadığını ileri sürerek, tarladayken çalışan işçilerden olayı öğrendiğini, telefonunu tamire verdiği için Ayşe Keleş’in yanına gittiğini ve polisi aradığını iddia etti.
TELEFONU TESLİM ETMEMİŞ
Söz alan müşteki avukatı, gözaltına alındığında teslim ettiği telefonun tamirde olan telefon olup olmadığını sordu. Sanık Çalık, “Hayır teslim etmedim. Başka telefonu teslim ettim” dedi. Teslim ettiği telefonun pin kodunun bilinmediğinden açılmadığını belirten avukat, Çalık’a teslim ettiği telefonun pin kodunu sordu. Çalık pin kodunu bilmediğini iddia etti. Olay günü Ayşe Keleş’le neden görüştüğüne dair ise Çalık, “Tarlada çay içtik, kalktık” dedi.
104 GÜN CEZAEVİNDE KALDI
Ardından sanık Ali Çalık ifade verdi. Mahkemenin sorduğu soruları yanıtlayan Çalık, “Mehmet Altun bize hiç gelmez. Olayın yaşandığı eve bir buçuk km mesafede oturuyoruz” dedi. Azmettirmeyi kabul etmeyen Çalık, mağdur olduğunu iddia etti. 12 Mayıs saldırısında yer aldığını belirten Çalık, cezaevinde 20 gün yattıktan sonra çıktığını söyledi. Çalık, katliamdan sonra tekrar tutuklandığını ve 94 gün cezaevine kaldığını söyledi.
ATEŞ ARTIĞI SORULDU
Katliamın yaşandığı evden silah seslerini duyduktan sonra “olayı bizden bilirler” diye düşünerek hemen kendi evlerine gittiklerini belirten Çalık, kendisinde ateş artığının çıkmasını, “Arada av tüfeğini kullanıyordum” yanıtını verdi. İkinci tutuklulukta cezaevinde kimsenin görüşüne gelmediğini belirten Çalık, “Bize ayda 500 TL’yi amcamın oğlu Mustafa yatırıyordu” dedi.
Sanık Ramazan Çalık ifadesinde, “Kaldığım ev olay yerine bir buçuk km mesafede. 2010’da yaşanan olayı yaşım o zaman küçük olduğundan hatırlamıyorum. Mehmet Altun’u tanıyorum ama hiç görüşmedik. Olay günü de pazardaydım akşama kadar. Olayı Lütfi Keleş’in oğlu Ahmet Keleş’i aradım sordum. 12 Mayıs’taki dosyada ismim var ama ben olayda yoktum. Adli kontrolle serbest bırakıldım. Olaydan sonra 3 ay tutuklu kaldım. Cezaevindeyken amcamın oğlu Mustafa bana para yatırdı. Hiçbir şekilde olaylara dair bir toplantı almadık” ifadelerini öne sürdü.
Söz alan müşteki avukatları, sanık Çalık’ın teslim ettiği telefonun kime ait olduğunu sordu. Sanık Çalık, kendisine ait olduğunu söyledi.
WHATSAPP GRUBU
Ardından “mahkeme” isimli WhatsApp grubunu kuran ve avukat ile savcıyla görüşmeleri ayarlayan, cezaevine paraları gönderen sanık Ali Keleş’in ifadesi alındı. Keleş, “Ben tutuklanan ailemin geride kalanlarına baktım. Ekmek aldıracak kişileri yok, nasıl yardım etmeyeyim. 12 Mayıs dosyasında bana kovuşturmaya yer yoktur kararı verildi. Ben olaydan sonra refakatçı olarak hastaneye gittim sadece. Ben karşı tarafı da tanımıyorum, amcamların kavgasından sonra dahil oldum, akrabalarıma yardım ettim. Avukat tutmaları konusunda yardımcı oldum” iddialarında bulundu.
İKİ KEZ ZİYARET ETTİ
Kurulan WhatsApp grubuna dair ise Keleş, “Evet kurduk. Soruşturmadan haberdar olmaları için kurdum. Avukatla tek kişi olarak ben muhatap oluyordum. Mehmet Altun’u da 12 Mayıs olayında geçmiş olsun diye gittiğimde gördüm. Onun dışında görüşmedim. Bu işi neden yaptı bilmiyorum” diye belirtti. Sanık Keleş, 12 Mayıs saldırısından sonra olaya karışan yakınlarını iki kez ziyaret ettiğini ancak bu ziyaretlerde Dedeoğulları ailesiyle bir görüşmenin yapılmasına dair konuşmanın geçmediğini iddia etti.
WHATSAPP KONUŞMALARI SORULDU
Müşteki avukatı Abdurrahman Karabulut, WhatsApp grubundaki yazışmaları hatırlattı. Karabulut, “Kürtler evi satmış gidiyorlar. Bugün Karslı bir Kürtle görüştük sulh olması için, ama az önce Dedeoğulları ile bir görüşmenin yapılması için görüşmedik dediniz. Sulh için bulduk dediğiniz kişiler kim” sorusuna sanık Keleş, “Ben esnafım bir düğünde tanıştığım biriydi sulh için görüşsün dediğim. Görüştüğüm kişi Mustafa Korkmaz. Karslı Kürt dediğim kişi ise İsmail” yanıtını verdi.
‘SAVCILAR BIRAKTI AİLEMİ ÖLDÜRDÜLER’
Ardından Dedeoğulları ailesinden sağ kalan tek kişi olan Çetin Dedeoğulları konuştu. Dedeoğulları, “Bu işin organize bir suç olduğunu biliyorum. Bu aileler aileme saldırdıklarında öldürme teşebbüsünde bulundular, abim komada kaldı. Kardeşimin kolu kırıldı. Öldürmeyi başaramadılar ama dışarıdan bir bir çıkınca Mehmet Altun’u kiralık katil olarak gönderdiler. İşi organize eden de Ali Keleş’tir. Ben kendisini daha önceden tanımam ama yalan söylüyorlar. Babamın komşusuyla kavgası olabilir ama 12 Mayıs’ta öldürmeye geldiler. Ama savcılar hepsini bir bir serbest bırakınca Mehmet Altun’u tuttular ve öldürdüler” ifadelerini kullandı.
‘DERSİNE İYİ ÇALIŞTIRMIŞLAR’
Dedeoğulları devamında şunları söyledi: “Mehmet Altun ailem için el kol hareketi yapıldığını söylüyor, göstersin hangi kamerada var. Derslerine iyi çalıştırmışlar. Aileme saldırdılar, hastanelik oldu ailem ama koruma kararını alan karşı taraf. Bu aileler nüfuslu olduğu için karakollarda da tanıdıkları var. Olay 3 aile tarafından organize edildi. Ailemi katlettiler, hepsinden şikayetçiyim.”
‘KÜRT OLDUĞUMUZ İÇİN…’
Katliamda yaşamını yitiren Yaşar Dedeoğulları’nın kardeşi Ayfer Karasu konuştu. Karasu, “Kürt olduğumuz için sürekli bize küfür ediliyordu. Hakaret ediyorlardı, tehdit ediyorlardı. Abimin evi yol üzerinde olduğu için  gelen giden onlara küfür ediyordu. Adaletin yerini bulmasını istiyorum” diye konuştu. Yaşar Dedeoğullarının abisi Cengiz Rıfatoğlu, “Hepsinden şikayetçiyim” derken, Yaşar Dedeoğulları’nın kardeşi Filiz İşke de “Keleş ve Çalık ailesi bir gün ben abimlerdeyken geldiler ve ‘Kürtler sizi buradan göndereceğiz’ diyerek tehdit ettiler. Adalet istiyorum, şikayetçiyim” diye belirtti.
Yaşar Dedeoğulları’nın kardeşi Öner Rıfatoğlu, “Hepsi katliamdan geç haberlerinin olduğunu söyledi. Ellerini vicdanlarına koysunlar. Kurban seçtiler. Yalan konuşuyorlar. Adalet yerini bulamayacak mı? Gereken neyse yapılsın” sözleri üzerine salondakiler alkışladı.
Duruşma müşteki avukatlarının beyanlarıyla devam ediyor.
DİĞER HABERLER
maksibet giriş maksibet film hd izle film izle film hd izle şutbet giriş şutbet oslobet giriş oslobet betmoris giriş betmoris elexusbet giriş favorislot elexusbet giriş