Van Haber
Özgün ve tarafsız haberin adresi

Aylık 26 milyon TL ‘koruma bedeli’ yetmedi: Saray’ın güvenliği için Emniyet Hizmet Binası yapılacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın koruma ekibinin maliyeti ayda ortalama 26 milyon lirayı bulurken, AOÇ arazisindeki Saray’a bir de Emniyet Hizmet Binası yapılacağı ortaya çıktı. Hazırlanan plan askıya çıkarken, Mimarlar Odası Ankara Şubesi “Halk yoksulluk içinde Saray güvenlik derdinde” diyerek yargıya taşıyor.

154

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün mali tablolarında yer alan bilgilere göre cumhurbaşkanlığı korumalarının bağlı olduğu Cumhurbaşkanlığı Koruma Daire Başkanlığı, 2021’in ocak ile ekim aylarını kapsayan 10 aylık döneminde tam 262 milyon 592 bin TL harcadı. Bu rakamlara göre Cumhurbaşkanlığı Koruma Daire Başkanlığı bu yıl ayda ortalama 26 milyon 200 bin, günde 870 bin TL harcadı. Başkanlık 2020 yılında da tam 263 milyon 627 bin TL harcamıştı.

Saray’ın “koruma” maliyetleri kamuoyunda tartışılırken dikkat çekici bir gelişmeyi Mimarlar Odası Ankara Şubesi duyurdu. Buna göre Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisine meslek odalarının itirazları, Atatürk’ün şartlı bağışı ve yargı kararlarına rağmen inşa edilen Saray’a bir de Emniyet Hizmet Binası yapılacak. 2020 yılında başlayan planlama süreçleri, kurumlardan alınan olumlu görüşlerle birlikte hazırlanan plan değişiklikleri 10 Aralık 2021 tarihinde Ankara Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’nde askıya çıktı. Plana göre bin metrekare alan üzerine yeni bina yapılacak.

‘HALK YOKSULLUK İÇİNDE SARAY GÜVENLİK DERDİNDE’

10 Aralık’ta Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’nde askıya çıkan planlarda Saray’ın güvenliği gerekçesiyle “ağaçlandırılacak alanda”, Emniyet Hizmet Binası yapılması için 1/10.000, 1/5.000 ve 1/1000 ölçekli koruma amaçlı imar ve uygulama planı değişikliği yapıldı. Konuyla ilgili açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Halk yoksulluk içinde Saray güvenlik derdinde. Her bir metrekaresi takibimizde olan Atatürk Orman Çiftliği alanlarında Atatürk’ün şartlı bağışı ve vasiyetine aykırı yapılan tüm iş ve işlemleri yargıya taşımaya devam edeceğiz. Parçacıl planlama ile Atatürk Orman Çiftliği alanlarını parsel parsel talan edenler yargılanacaklar” dedi.

AOÇ MÜDÜRLÜĞÜ YOL GÖSTERDİ, KURUMLAR “OLUMLU GÖRÜŞ” VERDİ

AOÇ 2098 ada 34 parselinde 3000 metrekarelik alanda Saray’ın güvenliği gerekçe gösterilerek Emniyet Hizmet Binası yapılması için Ankara Valiliği il Emniyet Müdürlüğü, Atatürk Orman Çiftliği Müdürlüğü’nden kiralama talebinde bulundu. AOÇ Müdürlüğü de korumakla görevli olduğu alanlarda emniyet binası yapılması için yol gösterdi. Ağaçlandırılacak alanda Koruma Amaçlı İmar Planı değişikliği yapılması gerektiğini söyledi. 2020 yılında başlayan planlama süreçleri, kurumlardan alınan olumlu görüşlerle birlikte hazırlanan plan değişiklikleri 10 Aralık 2021 tarihinde Ankara Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’nde askıya çıktı. Mimarlar Odası Ankara Şubesi, söz konusu plan değişikliğinin 10 Ocak 2022 tarihinde askıdan iner inmez yargıya taşıyacağını duyurdu.

AOÇ’de yapılacak yeni bina için Ankara Valiliği, Ankara Büyükşehir Belediyesi, Cumhurbaşkanlığı, Çevre Şehircilik Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olumlu görüş verdi.

DİĞER HABERLER
maksibet giriş maksibet film hd izle film izle film hd izle şutbet giriş şutbet oslobet giriş oslobet betmoris giriş betmoris elexusbet giriş favorislot elexusbet giriş