Van Haber
Özgün ve tarafsız haberin adresi

Bir ilk: Yapılan ankette AKP ve CHP tabanı bir konuda aynı görüş bildirdi

65

Aksoy Araştırma tarafından haftalık olarak gerçekleştirilen ankette AKP ve CHP anketi Diyanet konusunda aynı görüşleri bildirdi. İki partinin tabanı Diyanet İşleri Başkanlığı’nı güvenilir bulmadı. Ankete göre Diyanete karşı duyulan güvensizlik yüzde 50’nin üzerindeyken, “tarikatlar tamamen kapatılsın” diyenlerin oranı ise yüzde 82 çıktı.

ODA TV’nin haberine göre  göre, Diyanet İşleri Başkanlığı’na karşı duyulan güvensizlik yüzde 50’nin üzerinde.Ayrıca tarikatlar için de, araştırmaya katılanların yüzde 82’si “tarikatlar tamamen kapatılsın” veya “çok sıkı denetimler getirilsin” görüşünü dile getirdi.AKP seçmenlerinin yüzde 20.7’si “tarikatlar tamamen kapatılsın” derken, yüzde 48.1’i “çok sıkı denetimler getirilsin” dedi. AKP seçmeninden, tarikatları “tamamen serbest bırakırdım” diyenlerin oranı ise yalnızca yüzde 7.7’de kaldı. CHP’lilerin ise yüzde 73.1’i “tarikatlar tamamen kapatılsın” dedi. Böylece AKP’liler de tarikat yapılanmalarına şüpheyle bakarken, çıkan oranlar dikkat çekti.

Araştırma sonuçlarına göre, “Aşağıda yer alan kurumlara güveninizi 1 – Hiç güvenmiyorum 5 – Çok güveniyorum olacak şekilde değerlendirir misiniz?” sorusuna katılımcıların yüzde 53,4’ü Diyanet İşleri Başkanlığı’na “hiç güvenmiyorum” veya “güvenmiyorum” dedi.Araştırma sonuçları parti bazında ele alındığında, Diyanet İşleri’ne en çok güven duyan siyasi parti seçmeni yüzde 55,8 ile AKP oldu. MHP seçmeninde ise bu oran yüzde 42,2 ile yüzde 50’nin altında kaldı.CHP, İYİ Parti ve HDP seçmeninde güven duyduğunu söyleyenlerin oranı yüzde 10 seviyelerinde kaldı.

2 ay önce MetroPOLL Araştırma’nın Diyanet ve siyaset araştırmasından da ilginç sonuçlar çıkmıştı. Araştırmaya göre, AKP seçmenin yüzde 71.6’sı din adamlarının siyasetle uğraşmasını doğru bulmadığı belirtilmişti.”Diyanetin ve din adamlarının siyasetle uğraşmasını doğru buluyor musunuz?” sorusu yöneltilen ankette AKP seçmenin yüzde 71.6’sı “hayır bulmam”, yüzde 24.6’sı ise “evet bulurum” cevabını vermişti. Cumhur İttifakı’nın diğer ortağı MHP’de ise oranlar yüzde 80.8’e karşı yüzde 11.6 olmuştu.

DİĞER HABERLER
maksibet giriş maksibet film hd izle film izle film hd izle şutbet giriş şutbet oslobet giriş oslobet betmoris giriş betmoris elexusbet giriş favorislot elexusbet giriş