Van Haber
Özgün ve tarafsız haberin adresi

İzmir’de ‘pes’ dedirten dolandırıcılık! Bu mesaja dikkat: Siz de dolandırılmayın

192

İzmir’de yaşayan Suriye uyruklu ayakkabıcı kalfası Esat Hamdo’ya, geçen 20 Kasım’da bir akademi ajansından oyunculuk için üyelik mesajı geldi. Türkçe yazıları okumayı bilmeyen Hamdo, iddiaya göre, anlamadan mesaja üyelik için onay verdi. Evli, 3 çocuk babası Hamdo’nun adresine 4 gün sonra üyelik ücreti 3 bin lirayı yatırmadığı gerekçesiyle sahte bir haciz işlem evrakı gönderildi. Durumu yakınıyla paylaşan Hamdo, avukat Abdi Yaşar aracılığıyla, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Esat Hamdo, “Suriye vatandaşıyım. 2013’ten önce Suriye’de yaşıyordum. Savaş olunca buraya geldik. Ayakkabı sektöründe çalışıyorum. Telefonuma bir mesaj geldi. O mesaja onay vermişim. Sonrasında borçlanmışım. Durumu paylaştığım avukatım araştırdı. Bu kişilerin dolandırıcı olduğunu öğrendim. Birçok kişiyi dolandırmışlar. İnsanlar dikkatli olsunlar, dolandırılmasınlar” dedi.

“Akademiye, ajansa üye olmak ister misiniz?”
Avukat Abdi Yaşar ise, “Esat Hamdo’ya evde oturduğu bir gün kendisine mesaj gelmiş. ‘Akademiye, ajansa üye olmak ister misiniz?’ diye. Okuma yazması olmadığı için bu mesaja onay vermiş. 4 gün sonra da evine, bir avukatın ismi kullanılarak, sahte imzalı evrak gelmiş. Hukuk sistemimizde yeri olmayan ifadelerle ‘haciz işlemi öncesi son uyarı mektubu’ başlıklı bir evrak gönderilmiş. Araştırdım, ne böyle bir avukat ne de böyle bir şirket var.” ifadelerini kullandı.

“3 bin lira göndermesi gerektiği vurgulanmış”
“Sadece bir internet siteleri var, başka da bir tüzel kişilikleri yok” diyen Yaşar “Özellikle okuma yazması olmayan Suriyelilere tuzak kuruyorlar. Ayrıca Esat Hamdo’yu telefonla arayıp, ödeme yapmazsa hapse gireceği söylemişler. 3 bin lira göndermesi gerektiği vurgulanmış. Biz araştırdık. Birçok kişiye bu tarz evrak gönderilmiş. Genelde Suriyeli, aralarında Türk vatandaşı çok az var. Bu tarz belgelere kanmayın. Böyle evraklar gelirse başvuracağınız yer, Cumhuriyet Başsavcılığı’dır” dedi.

DİĞER HABERLER
maksibet giriş maksibet film hd izle film izle film hd izle şutbet giriş şutbet oslobet giriş oslobet betmoris giriş betmoris elexusbet giriş favorislot elexusbet giriş