Van Haber
Özgün ve tarafsız haberin adresi

Korucular köylülere saldırdı

Nusaybin ve İdil ilçeleri sınırındaki arazi anlaşmazlığı nedeniyle korucuların, bir köylüyü darp ettiği belirtildi.

148
Mardin’in Nusaybin ile Şırnak’ın İdil ilçelerinin sınırında bulunan köylüler arasında yıllardır arazi anlaşmazlığı yaşanıyor. Nusaybin’e bağlı Mezrê Geliyêpîran (Kocadağ) ile İdil’e bağlı Mamulan (Aksoy) köylüleri arasında başlayan anlaşmazlık, uzun zamandır mahkeme süreci ile devam ederken, bugün Mezrê köyü muhtarı Beşir Dağ ve yakınlarının araziyi sürmeye gitmesi üzerine Mamulan köyünden korucular da bölgeye giderek engel olmak istedi. Yaşanan tartışmada korucular, köylülere sopalarla saldırması sonucunda Abdulhaluk Dağ yaralandı. Dağ, tedavi için Nusaybin Devlet Hastanesi’ne kaldırılırken, durumunun iyi olduğu öğrenildi.
1993 yılında koruculuk dayatması sonucu zorla boşaltılan köye 2003 yılında geri dönüş yapan köylüler, yıllardır diğer köylülerle sorun yaşıyor. Mamulan köyü korucuları arazinin kendi köylerinin sınırları içinde olduğunu iddia ederken, Mezrê köyü sakinleri ise ellerinde arazilerin kendilerine ait olduğu yönünde tapular olduğunu belirtiyor. Her iki köyün sınırının belirlenmesi için açılan davalar ise devam ederken, 2003 yılından bu yana olası bir olaya karşı tarlaların her iki köy sakinleri tarafından ekilmesine izin verilmiyordu.
DİĞER HABERLER
maksibet giriş maksibet film hd izle film izle film hd izle şutbet giriş şutbet oslobet giriş oslobet betmoris giriş betmoris elexusbet giriş favorislot elexusbet giriş