Van Haber
Özgün ve tarafsız haberin adresi

‘Kürtlerin dostuyum’ diyen o isim Cumhurbaşkanlığı için çalışmalarına başladı

276

Kendini Kürtlerin dostu olarak tanımlayan Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, Fransa’da  cumhurbaşkanlığına hazırlanıyor. Bir dönem Kürdistan Bölgesi’ni de ziyaret eden Hidalgo  seçim çalışmalarına başladı. Öte yandan Fransa’da yaşayan Kürtlerin Hidalgo’yu destekleyeceği belirtliyor.

 

Rudaw’ın haberine göre Mitinglere başlayan Hidalgo , seçimlerde kazanarak Fransa toplumunun parçalanmasını önleyeceklerini söyledi.“Demokrasimiz için kritik bir andayız” diyen Anne Hidalgo, “30’lu yıllarda Yahudilere karşı nefret söylemi ve yabancı düşmanlığı nasıl ise bugün Müslümanlara karşı kullanılan dil de aynı. Ben safları birleştiren adayım. Fransa toplumunu birleştireceğim” ifadelerini kullandı.Edinilen bilgiye göre 62 yaşındaki Hidalgo, daha önce Kürdistan Bölgesi’ni ziyaret etmişti. Hidalgo 2019’da Fransa’da Başkan Neçirvan Barzani’yi ağırlamış ve ardından sosyal medyada, “Kürtlerin dostuyum” diye paylaşımda bulunmuştu.

 

Öte yandan  seçimlerde yarışacak en güçlü adaylar, LR’nin adayı Paris’in de içinde olduğu Ile-de-France bölgesi Başkanı Valerie Pecresse, aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisinin (RN) lideri Marine Le Pen, aşırı sağcı gazeteci ve yazar Eric Zemmour, Yeşiller Partisinin (EELV) Başkanı ve Avrupa Parlamentosu (AP) milletvekili Yannick Jadot, Boyun Eğmeyen Fransa Hareketinin (LFI) lideri Jean-Luc Melenchon ve merkez sol Sosyalist Partisinin (PS) adayı Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo. Seçilecek isim mevcut başkan Macron’dan koltuğu devralacak.

 

DİĞER HABERLER
maksibet giriş maksibet film hd izle film izle film hd izle şutbet giriş şutbet oslobet giriş oslobet betmoris giriş betmoris elexusbet giriş favorislot elexusbet giriş