Van Haber
Özgün ve tarafsız haberin adresi

Elon Musk’un ödeyeceği vergi dudak uçuklattı

Elektrikli otomotiv devi Tesla'nın kurucusu Elon Musk, 11 milyar dolar (192 milyar TL) vergi ödeyecek.

93

“Dünyanın en zengini” unvanına sahip Elon Musk’ın ne kadar vergi ödeyeceğini bizzat kendisi ilan etti.  Musk şahsi Twitter hesabında  2021 yılı kazançlarına mukabil 11 milyar Amerikan Doları’ndan fazla vergi ödeyeceğini kaydetti.

11 milyar doların Amerika Birleşik Devletleri (ABD) İç Gelir Hizmetleri’ne tek seferde ödenen en yüksek tutardaki vergi olabileceği belirtiliyor.

“Dünyanın en zengini” Elon Musk’ın serveti Bloomberg Milyarder Endeksi’ne göre 335 milyar dolara ulaştı.

Elektrikli otomotiv devi Tesla’nın patronu Musk, geçen ay Twitter kullanıcılarına hisse senetleri son beş yılda yüzde 2 bin 300’den fazla yükselen Tesla’daki payının yüzde 10’unu satıp satmamayı sorduğu anketin akabinde hisse satışlarına başlamıştı.

“GÖZLEDİRİ İKİ SANİYELİĞİNE AÇARSAN GÖRECEKSİN”

ProPublica’da haziran ayında yayımlanan bir haberde, Musk’ın devasa servetine oranla çok az vergi ödediği kaydedilmişti. Ancak Musk ne SpaceX ne de Tesla’dan ücret aldığını ve kullandığı hisse senedi opsiyonlarından yüzde 53 oranında vergi ödediğini belirterek, vergiden kaçtığı iddialarına karşı çıkmıştı.

Musk, aralık ayı başında herhangi bir Amerikalının tarihte bugüne kadar ödediğinden daha fazla vergi ödeyeceğini belirtmişti. Massachusetts Senatörü Elizabeth Warren, Musk’ın Time dergisi tarafından “Yılın Kişisi” seçilmesini eleştirmişti.

Musk, Warren’a şöyle cevap vermişti: “Ve eğer gözlerini iki saniyeliğine açarsan, bu yıl herhangi bir Amerikalının tarihte bugüne kadar ödediğinden daha fazla vergi ödeyeceğimi göreceksin.”

DİĞER HABERLER
maksibet giriş maksibet film hd izle film izle film hd izle şutbet giriş şutbet oslobet giriş oslobet betmoris giriş betmoris elexusbet giriş favorislot elexusbet giriş