Van Haber
Özgün ve tarafsız haberin adresi

Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Çakar: Erdoğan’ın açıklaması sonrası 1 milyar dolar bozduruldu

"Herhangi bir ithalatçı müşterimiz 3 ay sonra yapacağı ödemeyi bugünden gelip kur yükselebilir endişesiyle yabancı para almak zorunda değil"

197

TBB Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar“Sadece internetten mobil bankacılık üzerinden 1 milyar dolar çözülme oldu” dedi.

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar, Habertürk TV yayınına katıldı.

Çakar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dolar kurunun gerilemesine neden olan ‘Dövize çevrilebilir mevduat” açıklaması sonrasında 1 milyar dolar bozdurulduğunu söyledi. ”Sadece internetten mobil bankacılık üzerinden 1 milyar dolar çözülme oldu” diyen Alparslan Çakar şöyle devam etti:

“Herhangi bir ithalatçı müşterimiz 3 ay sonra yapacağı ödemeyi bugünden gelip kur yükselebilir endişesiyle yabancı para almak zorunda değil. Merkez Bankası bugünkü kur üzerinden onun durumunu koruyacak.”

“Kurun bu kadar yükselmesinin çok bir ekonomik temeli yoktu”

Döviz kurundaki gerileme için “Benim için sürpriz olmadı. Kurun bu kadar yükselmesinin çok bir ekonomik temeli yoktu. Her şeyi biraz zamanın ruhu içinde değerlendirmek lazım” yorumu yapan Çakar şöyle devam etti:

“Enflasyonun yüzde 21 seviyesine geldiği ortamda hane halkı ve firmalar kendi pozisyonlarını korumak kaydıyla TL tasarruflarını farklı enstrümanlarda değerlendirmek istediler. Özellikle firmaların döviz alımlarının temeline bakıldığında döviz yükümlülükleri kapsamında döviz alırlar. Hane halkının döviz talebinin temel nedeni enflasyon karşısında parasının değerini koruma kaygısıydı.

Şu anda bu sisteme kamu bankaları hazır. TL’niz var. Bugün itibariyle TL’nizi şubeye gittiğinizde ben bunu vadeli mevduat olarak değerlendirmek ve şu vadeyle değerlendirmek istiyorum. TL’nizi alıyorsunuz TL faiz oranı neyse vade sonunda o anaparanızı ve vade sonundaki faizini alıyorsunuz. Bugünkü kur üzerinden belli bir vadeyle size size faiz oranı vereceğiz.”

“O günkü kur hangisi yüksekse ondan yararlanacaksınız”

“Buradaki vade konusu sizin tercihiniz çerçevesinde şekillenecek husus. Vade sonu geldiğinde bizim TL mevduat faiz oranı bugünkü getiriniz ile o günkü kur hangisi yüksekse ondan yararlanacaksınız. TL mevduat sahibi için bu.

Vade sonundaki Faizli bakiyenizle o günkü kur seviyesindeki paranızın geldiği nokta hangisi yüksekse onu alacaksınız. Yabancı para mevduatınız bozdunuz bugünkü kurdan yine belli bir vadeyle o ürünü aldınız. O ürünün vade tarihindeki kur bugünkü kur ya da o zamanki kur hangisi yüksekse o zamanki kurdan paranızı alırsınız.

Bu gece bozduranların bir kaybı olur mu? Yarın sabah TL’si olacak. Gelip o ürünü almak isteyenler imkandan yararlanma şansına her zaman sahip. En son 1 milyar dolar civarında bir para bozduruldu cumhurbaşkanının açıklamasından sonra şu ana kadar. Sadece internetten mobil bankacılık üzerinden 1 milyar dolar çözülme oldu” 

DİĞER HABERLER
maksibet giriş maksibet film hd izle film izle film hd izle şutbet giriş şutbet oslobet giriş oslobet betmoris giriş betmoris elexusbet giriş favorislot elexusbet giriş