Van Haber
Özgün ve tarafsız haberin adresi

Danimarkalı uzmanın ses getiren çıkışı! Salgının bitiş tarihini verdi

Koronavirüsün omicron varyantı dünyada hızla yayılmaya devam ediyor. Artan vaka sayılarıyla ülkeler zor günlerden geçiyor. Uzmanlar, omicronun salgını 'ehlileştirerek' yeni dalgalarına son verecek varyant olacağını söylüyor.

291

ABD’de ve Avrupa’da tırmanışa geçen günlük vakalar rekor seviyesinde seyrediyor. Salgının ilk evresindeki kısıtlamalar bazı ülkelerde yeniden devreye alınıyor.

Ancak uzmanlar, koronavirüs salgınından çıkış kapısının aralandığını iddia ediyor. Omicron varyantının Delta varyantı kadar etkili olmadığı, hatta Omicron’un oluşturduğu bağışıklığın Delta’yı bitirdiği iddialarının ardından Danimarka’dan pandemi ile ilgili çarpıcı bir açıklama geldi.

Danimarka Devlet Serum Enstitüsü’nün Baş Epidemiyologu Tyra Grove Krause, yaptıkları yeni bir araştırmanın, Omicron’dan hastaneye yatış riskinin Delta varyantında görülenin yarısı kadar olduğunu ortaya çıkardığını söyledi. Krause bu durumda, yaklaşık 2 ay içinde pandeminin sonunun gelebileceğini belirtti.

Danimarkalı bilim insanı, “Önümüzdeki 2 ay içinde bunu alacağımızı düşünüyorum ve umarım enfeksiyon azalmaya başlar ve normal hayatlarımıza geri döneriz.” dedi. Omicron’un artan enfeksiyon seviyesi nedeniyle pandemiyi uzatabileceğine dair endişelere de değinen Krause, durumun tam tersi olduğunu öne sürdü.

Krause, “Omicron devam edecek ve önümüzdeki ay büyük bir enfeksiyon yayılımı görülecek. Ancak bittiğinde, eskisinden daha iyi bir yerde olacağız.” diye konuştu.

DAHA FAZLA İNSAN ENFEKTE OLACAK

Ancak Krause yüksek derecede bulaşıcı Omicron’un Delta varyantından daha hafif göründüğünü ve bu nedenle ciddi semptomlar olmadan daha fazla insanın enfekte olacağı konusunda da uyardı.

Sonuç olarak, bunun popülasyonda iyi bir bağışıklık düzeyi sağlayacağını söyledi. Danimarka, son haftalarda vaka sayısında büylük artış yaşarken Avrupa’nın en yüksek oranlarından biri kaydederek, 7 günlük en yüksek ortalamaya ulaştı.

Tyra Grove Krause, Omicron varyantıyla birlikte Delta’ya göre hastaneye yatış oranlarının yarı yarıya azaldığını kaydedip “Umuyorum salgın dinmeye başlayacak ve iki ay içinde normal yaşamlarımıza döneceğiz” dedi.

Danimarka’da 27 Aralık tarihinde tespit edilen 41 bin 35 vakayla tüm zamanların rekorunu kırdı. Krause’ye göre, Omicron varyantı Ocak ayı sonunda zirve noktasına çıkacak ve Şubat ayında da sağlık sistemi üstündeki baskı azalmaya başlayacak.

DİĞER HABERLER
maksibet giriş maksibet film hd izle film izle film hd izle şutbet giriş şutbet oslobet giriş oslobet betmoris giriş betmoris elexusbet giriş favorislot elexusbet giriş