Van Haber
Özgün ve tarafsız haberin adresi

Selahattin Demirtaş’a “Cesret” ödülü

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, François Mitterand Enstitüsü tarafından ilk kez verilen “Siyasi Cesaret Ödülü”ne layık görüldü.

189

HDP’den yapılan açıklamaya göre, geçtiğimiz Mayıs’ta Demirtaş’a verilmesi kararlaştırılan ödül önceki gün Paris’te düzenlenen bir törenle Demirtaş’a ulaştırılmak takdim edildi.

Törene, Demirtaş adına ödülü almak için Dış İlişkiler Komisyonu Eş Sözcüsü ve Diyarbakır Milletvekili Hişyar Özsoy katıldı.

Demirtaş, ödül törenine gönderdiği mektupta, “Her ne kadar bana veriliyorsa da bu ödülü, cezaevlerindeki tüm HDP’liler adına kabul ediyorum” dedi.

“Benim için son derece önemli bir isim olan, ilk gençlik yıllarımda, günümüzdeki iletişim olanaklarından yoksun olduğumuz dönemde, kendilerini ilgiyle takip ettiğim tarihi bir figür olan Mitterand’ın adını taşıyan bir ödüle layık görüldüğüm için oldukça kıvançlıyım” diyen Demirtaş, “Benim için ve milyonlarca Kürt için aslında iki Mitterand var, François Mitterrand ve Danielle Mitterrand. Belleklerimizde iz bırakan, Avrupa değerlerine de büyük katkısı olan her iki değerli şahsiyeti de saygıyla anıyorum” ifadelerini kullandı.

Demirtaş, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin Daire ve Büyük Daire kararlarına rağmen halen Edirne Cezaevinde tutulduğu için törende hazır bulunamadığını anımsatarak, “Bizlerin direnişi, sizlerin desteğiyle, Avrupa değerlerini de aşındıran bu büyük hukuksuzluğun bir gün son bulacağına inanıyorum” dedi.

Fransa’nın eski dışişleri bakanlarından olan vakıf başkanı Hubert Védrine ise yaptığı konuşmada, ödülün Demirtaş ve HDP’nin devam eden mücadelesine siyasi ve sembolik bir destek olarak görülmesi gerektiğini söyledi.

DİĞER HABERLER
maksibet giriş maksibet film hd izle film izle film hd izle şutbet giriş şutbet oslobet giriş oslobet betmoris giriş betmoris elexusbet giriş favorislot elexusbet giriş