Van Haber
Özgün ve tarafsız haberin adresi

Kılıçdaroğlu: HDP’yi yok saymıyoruz, ihtiyaç olduğunda yine görüşeceğiz

Altı muhalefet partisi liderinin buluşmasına ilişkin eleştiriye yanıt veren CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “HDP’yi yok saymıyoruz. Öyle yaparsak bu demokrasiye inanmadığımızı gösterir” dedi.

172

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, altı muhalefet partisi liderinin ‘güçlendirilmiş parlamenter sistem’ çalışmasına dair dün yaptıkları zirveye HDP’nin davet edilmemesine ilişkin eleştiriye yanıt verdi.

Zirvenin ardından HalkTV yazarı Fikret Bila’nın sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, “HDP’yi yok saymıyoruz. Hiçbir partiyi de yok sayamayız. Öyle yaparsak bu demokrasiye inanmadığımızı gösterir” dedi. Kılıçdaroğlu şöyle devam etti:

“Bu çalışma, Güçlendirilmiş Parlamenter Sistemi geçiş çalışmasını yürüten altı parti arasında yapıldı. Biliyorsunuz altı partinin genel başkan yardımcıları birlikte çalıştılar ve bir metin hazırladılar. Çok iyi çalışılmış, çok zengin bir metin. Metin üzerinde altı genel başkanın bir görüş ayrılığı yok. Bu süreçte biz her parti ile görüştük. Bu görüşmelerimiz sürecek. HDP’yle de görüşüyoruz. İhtiyaç olduğunda yine görüşeceğiz. Onlar görüşlerini paylaşmak isterlerse bize gelebilirler, ihtiyaç olduğunda biz gideriz. Görüşlerimizi paylaşırız. Kamuoyuyla da zaten paylaşıyoruz. Bir sorun yok.”

’28 ŞUBAT TARİHİNİ ÖZELLİKLE SEÇMEDİK’

Kılıçdaroğlu’nun bir sonraki toplantının 28 Şubat’ta yapılacak olmasının özel bir anlamı olup olmadığını, geçmişteki 28 Şubat bildirisiyle veya CHP’nin helalleşme çağrısıyla ilgisi bulunup bulunmadığını sorusuna ilişkin şunları söyledi:

“Hayır, özellikle 28 Şubat olsun diye bir düşüncemiz olmadı. Çalışmamızı mümkün olduğu kadar zaman yitirmeden yürütmek istiyoruz. Bir sonraki toplantı için hazırlıklar yapılması gerekiyor. O açıdan mümkün olan en uygun zamanı belirledik. Yoksa bir hafta sonraya Mart başına da bırakabilirdik. Ama hazırlıkların o güne yetişebileceği düşünüldüğü için 28 Şubat olarak belirledik.”

28 Şubat’taki toplantıda sadece altı genel başkanın olmayacağını söyleyen Kılıçdaroğlu, “Daha geniş bir toplantı olacak. Biçim için meslek kuruluşları, sivil toplum kuruluşları çok önemli. O nedenle toplantıya meslek kuruluşları, barolar, sendikalar da katılacak. Sonra genel başkanlarla hep birlikte kamuoyuna açıklama yapacağız” dedi.

Kılıçdaroğlu adaylık konusunun gündeme gelip gelmediği yönündeki soruya, “Hiç gündeme gelmedi, konusu açılmadı. Biz ilkeler ve Türkiye’nin sorunları ile çözüm yolları üzerinde konuştuk” yanıtını verdi.

DİĞER HABERLER
maksibet giriş maksibet film hd izle film izle film hd izle şutbet giriş şutbet oslobet giriş oslobet betmoris giriş betmoris elexusbet giriş favorislot elexusbet giriş