Van Haber
Özgün ve tarafsız haberin adresi

HDP kapatma davasında ek süreye AYM’den olumlu yanıt

HDP kapatma davasında AYM, esasa ilişkin savunma için yapılan ek süre talebine olumlu yanıt verdi. Karar henüz HDP’ye tebliğ edilmedi.

71

Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) açılan kapatma davasında Anayasa Mahkemesi (AYM) tarafından ek süre talebine olumlu yanıt verildi. HDP’nin ek süre talebi kapsamında AYM’nin iki ay süre verdiği iddia edildi.

HDP’ye 20 Ocak’ta Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Bekir Şahin tarafından hazırlanan esasa ilişkin mütalaa tebliğ edilmişti. HDP’nin esasa ilişkin savunmasını süre uzatımı kabul edilmemesi halinde 20 Şubat’ta teslim etmesi bekleniyordu.

Henüz Tebliğ Edilmedi

Partili yetkililerden öğrendiğimiz bilgilere göre süre uzatım taleplerine yönelik AYM’den olumlu yanıt alındığı ancak süre konusunda bir karar verilmediği belirtildi. Bu hafta içerisinde verilecek kararı beklediklerini belirten yetkililer, henüz AYM’nin süre uzatımına dair resmi bir tebligatta bulunmadığını da kaydetti. Bu hafta içerisinde AYM’nin süre uzatımına dair kararını HDP’ye tebliğ Etmesi Bekleniyor.

Ne Olacak?

AYM tarafından HDP’ye iki ay süre verilmesi halinde esasa ilişkin savunma 20 Nisan’da teslim edilecek. Teslim edilen yazılı esas savunma sonrasında AYM tarafından Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na sunulacak. Belirlenecek bir tarihte Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin sözlü açıklama, daha sonra da HDP yetkilileri de sözlü savunma yapacak.

Savunmaların tamamlanmasının ardından davaya ilişkin bilgi, belgeleri toplayacak olan Anayasa Mahkemesi raportörü, esas hakkındaki raporunu hazırlayacak. Hazırlanan rapor daha sonra AYM üyelerine dağıtılacak. Sonrasında AYM Başkanı Zühtü Arslan, belirleyeceği bir tarihte AYM üyelerini toplantıya çağıracak ve AYM Kapatma istemini esastan görüşmeye başlayacak. Verilecek karar, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı ile ilgili siyasi partiye tebliğ edilecek ve Resmi Gazete’de yayımlanacak.

DİĞER HABERLER
maksibet giriş maksibet film hd izle film izle film hd izle şutbet giriş şutbet oslobet giriş oslobet betmoris giriş betmoris elexusbet giriş favorislot elexusbet giriş