Van Haber
Özgün ve tarafsız haberin adresi

Rusya 16 gemiyi Azak’ta alıkoydu, Türkiye’nin 1 aylık ayçiçeği yağı kaldı

Ukrayna'yı işgal eden Rusya, Türkiye'ye bitkisel yağ nakleden 16 geminin Azak Denizi'nden çıkışına izin vermiyor. Yağ stokları tehlike sınırında, fiyatlar uçacak.

760

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesiyle tonu 1.400 dolardan 2 bin doların üzerine çıkan ayçiçeği yağında stoklar tükenmek üzere. Rusya, Türkiye’ye yağ taşıyan 15-16 geminin Azak Denizi’nden çıkışına izin vermiyor. Gemilerin Türkiye’ye gelmemesi hâlinde kısa bir süre sonra raflarda ayçiçeği yağı bulmak mümkün olmayacak.

Dünyanın en büyük ayçiçeği ithalatçısı olan Türkiye’nin en büyük tedarikçisi Ukrayna ve Rusya. İki ülke arasında çıkan savaş Türkiye’nin ham yağ ithalatını durdurdu.

Ham ayçiçeği yağı ithalatında kilit noktalardan biri Azak (Azov) denizi. Türkiye’ye ithal edilen ayçiçeği yağının büyük bölümü Rostov Limanı’ndan yükleniyor. Rusya, Türkiye’nin 15-16 gemisini Rostov’da bekletiyor.

MARKET RAFLARI DAHİL 1 AYLIK YAĞ KALDI

Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, Ticaret Bakanlığı İthalat Genel Müdürlüğü’ne gönderdiği yazıda yağ stoklarının tükenme üzere olduğunu kaydetti.

“Rusya-Ukrayna çatışmasında ülkemizin kayıpları her geçen gün daha ileri seviyeye çıkmaktadır. Mevcut durumda bitkisel yağ sektörü diğer gıda sektörlerine göre çok daha stratejik duruma gelmiştir.” denilen yazıda, Türkiye’nin ayçiçeği yağı stoklarının en fazla nisan ortasına kadar yeteceği vurgulandı.

Dünya’nın haberine göre yazıda, “Ülkemizin stokları, market rafları dahil mart sonu veya nisan ortasına kadar yetecek düzeydedir. Hali hazırda sektörümüzün Rusya ve Ukrayna siparişli 15-16 adet gemisi Karadeniz limanlarında beklemektedir.” ifadelerin yer verildi.

DİĞER HABERLER
maksibet giriş maksibet film hd izle film izle film hd izle şutbet giriş şutbet oslobet giriş oslobet betmoris giriş betmoris elexusbet giriş favorislot elexusbet giriş