Van Haber
Özgün ve tarafsız haberin adresi

Kiev’e ilerleyen 64 kilometrelik Rus konvoyu neden durdu?

36

Rusya’nın Ukraynayı işgali üzerinden 10 gün geçti. Yapılan müzakerelerle bir sonuca ulaşamayan taraflar görüşmenin üçüncü turu için tarih belirledi. Tüm bu gelişmeler yaşanırken dikkatler, Rusya’nın 64 kilometrelik askeri konvoyu, paylaşılan uydu görüntüleriyle, yakında yaşanabilecek saldırıya çevrildi. Konvoyun son günlerde ilerleyişinin yavaşlaması ise dikkatlerden kaçmadı.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) yetkilileri, Rusya’nın hâlâ 3 milyon insanın yaşadığı şehri kuşatarak ele geçirmek istediğini söylerken, konvoy görüntüleri yakında bir saldırı düzenlenebileceğine işaret ediyor.

İngiltere Savunma Bakanlığı, konvoyun Kiev’den 30 kilometre uzakta kaldığını belirtirken, hem İngiltere hem de ABD yetkilileri konvoyu lojistik bir sorunun yavaşlatmış olabileceği konusunda aynı görüşte.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre; Zırhlı araçlar, tanklar ve toplardan oluşan devasa konvoyun durmasının birkaç nedeni olabilir. Burada akla lojistik sorunlar, Ukrayna’nın beklenmedik direnişi ve Rus birliklerinin moralinin düşük olması geliyor.

İngiltere hükümetine göre, lojistik olarak mekanik arıza ve tıkanıklık, sorunlara neden olabiliyor. Yiyecek ile yakıtın yetersiz olduğu söyleniyor. Ayrıca kalitesiz ve bakımsız lastiklerin de problem yaratabileceğine dair raporlar var.

İngiltere Silahlı Kuvvetleri’nde komutanlık yapmış olan emekli General Richard Barrons, BBC’ye yaptığı açıklamada, “Yakıt, yiyecek, yedek parça ve lastik temin etmekte büyük bir lojistik başarısızlık var” dedi.

Ancak Barrons hatalı radyo ağları ve açık ağlarda iletişim gibi komuta ve kontrol problemlerinin daha büyük sorunlara yol açabileceğini belirtti.

DİĞER HABERLER
maksibet giriş maksibet film hd izle film izle film hd izle şutbet giriş şutbet oslobet giriş oslobet betmoris giriş betmoris elexusbet giriş favorislot elexusbet giriş