Van Haber
Özgün ve tarafsız haberin adresi

ABD Dışişleri Bakanı Blinken: Kürdistan Bölgesi’ni destekliyoruz

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, "Saldırılar karşısında Kürdistan Bölgesi'ne destek verdiğimizi ifade ediyorum" dedi.

80

Başbakan Mesrur Barzani dün, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’le bir telefon görüşmesi gerçekleştirmişti.

Dünkü görüşmeyle ilgili Twitter hesabından açıklama yapan Blinken, “Kürdistan Bölgesi’ne yönelik desteğimizi ifade etmek ve Irak’ın egemenliğini ihlal eden İran saldırısını kınamak için Başbakan Mesrur Barzani ile görüştüm” dedi.

Blinken, “Görüşmede, Kürtlerin birliği, Iraklıları ve topraklarını koruyan bir hükümet kurma ihtiyacı üzerine konuştuk” ifadelerini kullandı.

Başbakan Mesrur Barzani de dünkü görüşmeyle ilgili Twitter hesabından yaptığı açıklamada şunları dile getirmişti:

“ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Erbil’e yapılan terör saldırısı hakkında konuştum. Bunun Irak’ın egemenliğinin küstahça ihlali olduğu konusunda anlaştık. Son yıllarda Erbil’e yönelik saldırılarda bahane olarak tekrar tekrar kullanılan uydurma ve sahte anlatılara karşı acil mücadeleye ihtiyaç olduğunu vurguladım.”

Saldırıya yönelik tepkisinden dolayı Blinken’e teşekkür eden Başbakan, ABD’nin Kürdistan Bölgesi’ne daha fazla yardım etmesi gerektiğini kaydetmişti.

DİĞER HABERLER
maksibet giriş maksibet film hd izle film izle film hd izle şutbet giriş şutbet oslobet giriş oslobet betmoris giriş betmoris elexusbet giriş favorislot elexusbet giriş