Van Haber
Özgün ve tarafsız haberin adresi

Kadınlar Dersim’den seslendi: “İstismar suçtur aklanamaz”

7

Duygu Kıt/Dersim 

Dersim Kadın Platformu bugün Dersim’in Hozat ilçesinde istismar suçuna karşı yürüyüş düzenleyerek, “İstismar suçtur aklanamaz” dedi. Hozat merkez Remar market önünde başlayan yürüyüşün ardından Platform adına basın açıklamasını Gönül Sonbahar okudu. Sonbahar basın açıklamasında, “Bu olay çocukların hem fizyolojik hem de psikolojik olarak çöküntüsüne sebebiyet verecek üst seviye bir istismardır. Bu istismarın suçlusu hem fail S.Y hem de yasalardır. Yasalardır çünkü failler gücünü yasalardan, cezasızlıktan, siyasi iktidarın söylem ve eylemlerinden alır. Bu nedenlerle de çocuğa yönelik her türlü istismar kadın cinayetleri gibi, kadına yönelik şiddet gibi politiktir. Bu hususta bizler çocuklara yönelik cinsel istismarın göz ardı edilmesinin, saklanmasının, meşrulaştırılmasının önüne geçmesi ve bütüncül bir yaklaşımla cinsel istismarı tamamen önlemesi gereken devleti, görevini yapmaya çağırıyoruz.” dedi.

“Cinsel istismar suçu karşısında sessiz kalmayacağız”

Kamuoyu denetimi olmadan cinsel istismar önlenemeyeceğini sadece gizleneceğini söyleyen Sonbahar, Hozat halkı ile beraber yaşanan cinsel istismar suçunun takipçisi olacaklarını, üstünün örtülmesine izin vermeyeceklerini ileterek, “Çocuklarımıza cinsel istismarda bulunan her kim olursa olsun teşhir edeceğiz, gerekli cezayı alması için bu davanın peşini bırakmayacağız. Çocuklara bedenen yahut psikolojik olarak zarar verecek her türlü eylemin önünde bariyer olacağız, çocuklarımızı korunmaya muhtaç olduğu gerçeğinden hareketle isyanımızı büyüteceğiz, her ne pahasına olursa olsun onları tacizci ve tecavüzcülerden koruyacağız. Bu Hozat halkının ve bizlerin vicdani sorumluluğudur, görevidir.” dedi.

“Çocuklara yönelik şiddetin önlenmesi için Ulusal Eylem Planı’nı ivedilikle hayata geçirilmeli”

Devletin ve yetkili tüm kurumların yükümlülüklerini yerine getirerek; çocuğa karşı istismar suçu işleyen tarikat, cemaat, bürokrat, her türlü kişi, kurum ve yapılarla ilgili cezasızlık politikasına derhal son verilmesinin, cinsel istismarın yolunu açan yasal dayanakları ortadan kaldıracak gerekli düzenlemelerin acilen yapılmasının önemine değinen Sonbahar, “Çocuğa cinsel istismarın önlenebilmesi için öncelikle doğru tanımlanması, toplumsal, kültürel, psikolojik ve politik nedenlerinin ortadan kaldırılması, hak temelli yaklaşımlarla çocuğu koruyacak mekanizmaların yaratılması ve bu mekanizmaların sivil örgütler tarafından ve kamuoyunun denetimine olanak sağlanması, yasalardaki çocuk aleyhine yapılan düzenlemelerin kaldırılması, çocuk haklarına uygun olarak değiştirilmesi gerekmektedir.” ifadelerinin ardından basın açıklaması sona erdi.

Ne olmuştu?

Geçtiğimiz haftalarda Hozat ilçe merkezinde 9 yaşındaki kız çocuğu, 4 yıl önce aile dostları olan S.Y. tarafından cinsel istismara uğradığını anlatmıştı. Rehber öğretmenin tutanak tutarak durumu İl Emniyet Müdürlüğü’ne bildirmesi üzerine, Elazığ Çocuk İzleme Merkezi’ne sevk edilerek ifadesi alınan çocuğun ardından, S.Y.’nin başka bir çocuğa yönelik de istismarda bulunduğu ortaya çıkmıştı. İfade işlemlerinin ardından gözaltına alınan fail S.Y., çıkarıldığı mahkemece ‘Çocuğun Cinsel İstismarı’ suçundan tutuklanmıştı.

DİĞER HABERLER
maksibet giriş maksibet film hd izle film izle film hd izle şutbet giriş şutbet oslobet giriş oslobet betmoris giriş betmoris elexusbet giriş favorislot elexusbet giriş