Van Haber
Özgün ve tarafsız haberin adresi

AFAD: Dersim’de hak sahipliği başvuruları başlıyor

10

HABER MERKEZİ 6 Şubat 2023’te merkez üsleri sırasıyla Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan, 7,8 ve 7,5 büyüklüğündeki depremlerde resmi rakamlara göre en az 50 bin 783 kişi hayatını kaybetti. 11 ili derinden etkileyen depremlerin ardından bölge illeri de afet kapsamına alındı. Afet kapsamına alınan Tunceli’de de bazı evlerde hasar meydana geldi. 2019 yılında yaşanan Elazığ Sivrice depremi de ilimizi etkilemişti. Bu kapsamda Acil Afet Durum Başkanlığı (AFAD) tarafından Tunceli’nin de afet bölgesi kapsamına alınması kararlaştırıldı.

HAK SAHİPLİĞİ BAŞVURULARI BAŞLADI 

AFAD Afetzede Hak Sahipliği için başvuru sürecine ilişkin açıklama yaptı. Evleri yıkılan, hasarlı olan veya oturulmayacak durumda olan kişiler için hak sahipliği başvurunun 25 Ekim’de başlayacağı duyuruldu. Konutu, iş yeri veya ahırı yıkık yada kullanılamaz halde bulunan vatandaşlar için Afet Kanunu çerçevesinde yeniden yapım ve güçlendirme kredisi verilecek. 

KOMİSYON İNCELEME YAPACAK 

Müracaatların tamamlanmasının ardından AFAD bünyesinde ‘Hak Sahipliği İnceleme Komisyonu’ oluşturulacak. Komisyon tarafından yapılacak inceleme sonrası hak sahipliği başvurusu kabul edilenler için süreç başlatılmış olacak. Söz konusu krediden yararlanmak isteyen vatandaşlar 25 Ekim-25 Aralık tarihleri arasında e-Devlet üzerinden başvuru yapabilecek.

DİĞER HABERLER
maksibet giriş maksibet film hd izle film izle film hd izle şutbet giriş şutbet oslobet giriş oslobet betmoris giriş betmoris elexusbet giriş favorislot elexusbet giriş