Van Haber
Özgün ve tarafsız haberin adresi

Af Örgütü: Gazze’de savaş suçlarını belgelemek zorlaştı

13

HABER MERKEZİ – Uluslararası Af Örgütü, İsrail’in saldırıları nedeniyle Gazze’de sabit hat, cep telefonu ve internet iletişim hizmetlerinin tamamen kesilmesiyle ilgili, “Bu, kritik bilgilere, Gazze’deki Filistinlilere yönelik insan hakları ihlalleri ile savaş suçlarına ilişkin kanıtlara ulaşmamızın, direkt olarak bu ihlallere maruz kalanlardan duymamızın daha da zorlaşması anlamına geliyor.” açıklamasını yaptı.

Gazze’deki sivillerin daha önce görülmemiş şekilde risk altında olduğu ifade edilen açıklamada, iletişim kesintisinin, İsrail’in 16 yıldır ablukada tuttuğu, 9 Ekim’den bu yana ise ablukayı sıkılaştırdığı bölgede sivil altyapı ile konutların vurulduğu bir dönemde geldiği kaydedildi.

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen örgütün Araştırma, Savunma, Politika ve Kampanyalar Direktörü Erika Guevara-Rosas, internet ve iletişim bağlantılarının kesilmesiyle Gazzelilerin tamamen karanlıkta kaldığını söyledi.

Guevara-Rosas, İsrail’i saldırılara son vermeye çağırarak “İsrail’i 3 binden fazla çocuk dahil çok sayıda sivilin ölümüne sebep olan, ayrım yapmayan ve orantısız saldırılarını acilen sona erdirmeye çağırıyorum. Hava saldırılarının sürdüğü ve kara operasyonunun genişletileceği bir ortamda kurtarma çalışmalarının sağlanması için internet ve telekomünikasyon altyapısı acilen onarılmalı.” ifadesini kullandı.

 

 

 

DİĞER HABERLER
maksibet giriş maksibet film hd izle film izle film hd izle şutbet giriş şutbet oslobet giriş oslobet betmoris giriş betmoris elexusbet giriş favorislot elexusbet giriş