Van Haber
Özgün ve tarafsız haberin adresi

Dersim’de konut krizi: Ortalama kira 8 bin TL

33

Duygu KIT

DERSİM – Ülke genelinde ekonomik krizle birlikte konut fiyatları ve kiralarda artış devam ediyor. Konut fiyatlarının 3 milyon ve kiraların ise ortalama 8 bin TL’yi bulduğu Dersim’de barınma sorunu her geçen gün büyüyor. İstihdam, göç gibi yıllardır devam eden sorunlara Dersim’de artık barınma sorunu da eklendi. Sekiz mahalleden oluşan kent merkezinde görüştüğümüz kiracıların tamamına yakınına bu sene üç katı zam yapılmış. Kent merkezinde yaşayanlarla kiraları ve zamları konuştuk.

‘ZAMLARI MECBUREN KABUL EDİYORUZ’

Hıdır Ağun Dersim’in en büyük mahallesi olan Atatürk Mahallesi’nde oturuyor. Eski kiracı olmasına rağmen yasal7xt zidhiçbir hakkının uygulanmadığını belirten Ağun şunları söylüyor, “Evimizde 1200 liraya oturuyorduk şimdi 4 bin yaptılar. İlk başta 7-8 bin dediler ama araya tanıdık koydum düşürdük. Zorlanıyoruz ama ister istemez vermek zorundayız. Şu anda da işsizim. Geçinmek deseniz zaten çok zor ama başka da yolumuz yok. Kabul etmek zorundayız evsiz mi kalacağız?”

İsmini vermek istemeyen sağlık personeli şunları diyor, “Ben Atatürk Mahallesi’nde oturuyorum. Kiram şimdi 2 bin 500 ama 6 bin yapmak istiyorlar. Ev sahipleri birbirinden duyup kiracıya zam yapıyor. Ev kömürlüymüș doğalgazlıymıș fark etmiyor yani. Ev doğalgazlı ama 3 öğrencim var. Şu anda bize çıkın demiyorlar ama mecbur bu zammı kabul edeceğim çünkü artık taşınmak çok pahalı, hem ev bulabilir miyim çok belirsiz.”

‘KIRA TEMEL GEÇİM KAYNAĞIMIZ OLDU’

Gülizar Tatar ise ev sahibi. Atatürk Mahallesi’nde bir dairesi var. Temel geçiminin kira geliri olduğunu söyleyen Tatar şunları söylüyor, “Her şey çok pahalılandı. Kira da bizim geçimimiz oldu. Başka bir gelirimiz yok Geçinemiyoruz senesi dolunca tekrar zam yapacağız. Eşim emekli. Ama bize de yetmiyor. Geçen sene eylülde zam yaptık. Kira 2 bin 500’dü 5.500 yaptık. Kiralar 12 binden başlıyor kiracı da biliyor durumu.”

Sıla Demir, Munzur Üniversitesi’nde öğrenci. Hem okuyor hem de bir kafede garsonluk yapıyor. Hem barınmanın hem de beslenmenin neredeyse ulaşılmaz olduğunu söyleyen Demir kira zammına ilişkin şunları dedi, “Çarşı merkezde oturuyoruz bir arkadaşımla. Okuyorum aynı zamanda günlük 200 TL’ye bir kafede garsonluk yapıyorum. Ev kiramızı 3 binden 6 bine çıkartmak istediler. Biz henüz anlaşamazsak da 4 bin 500’e düşürmek istiyoruz. Ama her koşulda çıkamam çünkü ev yok ayrıca taşınma bedeli ise çok daha pahalı.”

‘KAÇAK EMLAKÇILAR PİYASAYI ARTIRIYOR ‘

Kacak emlakçılarin kira piyasasını yükselttiğini belirten emlakçı Onur Ateş kira dengesizliğinin bir nedeninin denetimsizlik olduğunu vurguluyor, Ateş emlak alanında yaşanan çatışmaya dair şunlara değiniyor, “Şu anda Dersim’de resmi olarak Ticaret Müdürlüğü’ne kayıtlı dört emlakçı bulunuyor. Ama piyasada yaklaşık 20 tane emlakçı var. Kayıtsız emlakçı ev sahiplerine daha yüksek kira öneriyor. Ev sahibi de bizden anahtarını alıyor, götürüyor ona veriyor. Biz de işsiz kalıyoruz. Bu duruma dair şikayetlerde bulunduk hiçbirine geri dönüş olmayınca mecburen ben de piyasaya ayak uydurmak zorundaydım.”

“DERSIM’DE ARTIK HER MAHALLE YARIŞ İÇİNDE”

Ortalama kira oranının Dersim’de 8 bin TL civarında olduğunu söyleyen Ateş mahalle bazlı şu bilgileri veriyor, “Atatürk Mahallesi’nde kiraların 8-10.000 seviyesinde dönüyor. Ali Baba Mahallesi ve Esentepe’de sobalı evler yaygın burda 7500 TL’ye ev veriliyor. Kişi kişiyi duyarak bir şeyler yapıyor. Yüksek kiralar ev sahibinin de aracının da işine geliyor mağdur olan kiracılar oluyor. Cumhuriyet Mahallesi ile Atatürk Mahallesi yarışta. Atatürk Mahallesi, çarşı merkez, Cumhuriyet Mahallesi artık her yer Eş değer. Sobalısi dogalgazlisi kalmadı. Dersim’de Almancılar piyasaya yükseltti diyorlar alakası yok. Almancılar buranın hiçbir şeyini bilmez. Burada yerele ayak uyduruyorlar.”

 

 

DİĞER HABERLER
maksibet giriş maksibet film hd izle film izle film hd izle şutbet giriş şutbet oslobet giriş oslobet betmoris giriş betmoris elexusbet giriş favorislot elexusbet giriş