Van Haber
Özgün ve tarafsız haberin adresi

Gülistan Doku neden bulunamıyor?

18

Duygu KIT

DERSİM- Gülistan Doku 21 yaşında Munzur Üniversitesi öğrencisi genç bir kadın. Kendisinden 5 Ocak 2020’den beri haber alınamıyor. Ailesi Gülistan’in yokluğundan beridir her gün yetkililere seslenerek ‘Gülistan nerede?’ diye sormaya devam ediyor. Beşinci yıla girerken dosyada tek bir ilerleme kaydedilemedi. Aksine tek şüpheli Zainal Abarakov’un soruşturma açıldıktan iki yıl sonra gözaltına alındığı, hakkında adli kontrol varken tedbir şartlarını yerine gitmediği ortaya çıktı. Geçtiğimiz günlerde de tek şüpheli Abarakov tarafından Gülistan’ın zorla bindirilmeye çalışıldığı belirtilen otomobilin, soruşturmanın açıldığı 7 Ocak’ta il dışına çıkarıldığı ve yaklaşık bir hafta sonra tekrar kente getirildiği ortaya çıktı.

Gülistan Doku’nun ailesi ve avukatları, Gülistan için gerekli soruşturmanın yapılmadığını sürekli dile getirdi.

‘ADALET BAKANI İLE GÖRÜŞMEK İSTİYORUM’

2020’den beridir tek bir soru soran anne Bedriye Doku tek talebinin adalet olduğunu söylüyor. Doku Adalet Bakanı Yılmaz Tunç ile görüşmek istediğini belirterek şunları söylüyor, “Allah benim şahidimdir o kadar üzülüyorum. 4 sene oldu. 5 Ocak’ta beșinciye gidiyor Gülistan yok. Bir ben biliyorum bir Allah biliyor. Gülistan’a ne oldu? Yeni Adalet Bakani’yla görüşmek istiyorum. Bizi alsın derdimizi ona da anlatalım. Yeniden benim kızımın dosyasını açsın. Benim kızım 21 yaşında üniversite öğrencisiydi. Ben kızımı önce Allah’a sonra devlete emanet ettim. Benim kızımın başına ne geldi öğrenmek istiyorum. Benim bir mezarım varsa gidip Fatiha okuyacağım. Adalet istiyorum.”

‘BIZI NE ZAMAN ÇAĞIRACAKLAR DİYE YETKİLİLERDEN HABER BEKLİYORUM’

Yeni atanan Tunceli Valisi Bülent Tekbıyıkoğlu’nun dosyayı yeniden incelemek istediğini, ‘Biz de Gülistan’ı bulmak istiyoruz’ dediğini belirten Doku dosyanın yeniden ne zaman açılacağına dair haber beklediğini söyleyerek şunları dile getirdi, “İnşallah benim kızımı çıkarsınlar. Yarım saat benim yerime koysunlar kendilerini. Onların çocukları okuldan geç gelsin onlar ne yapar? Benim gözüm yoldadır, kulağım telefondadır. Bizi ne zaman çağıracaklar diye bekliyorum.”

Şimdiye kadar neler oldu?

Munzur Üniversitesi Çocuk Gelişimi bölümü ikinci sınıf öğrencisi Gülistan Doku’dan 5 Ocak 2020’de kaldığı yurttan ayrıldıktan sonra bir daha haber alınamadı.

– 6 Ocak 2020’de Gülistan’ın Diyarbakır’da yaşayan ailesi, Dersim’e gelip emniyet yetkililerine ihbarda bulundu.

-7 Ocak 2020’de ailenin ihbarı sonucu Gülistan’ı arama çalışması başlatıldı.

-Doku kaybolduktan 52 gün sonra, kamuoyunun yoğun baskısı sonucu tek şüpheli Zainal Abarakov’un telefonuna 27 Şubat 2020’de el konuldu.

-Doku’nun en son görüldüğü baraj gölünde, 187 gün boyunca kıyıya yakın alanlarda, baraj kapaklarının bulunduğu bölümlerde arama çalışmaları yapıldı, aramalar sonuçsuz kaldı.

-17 Haziran 2020’de Zeınal Abarakov’un şüpheli olarak tutuklanması için Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı’na dilekçe verildi.

-14 Eylül 2020′ de Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı’ resmi bilirkişi raporunu açıkladığı için ailenin avukatı Ali Çimen hakkında ‘soruşturmanın gizliliğini ihlal ettiği’ gerekçesiyle soruşturma açtı.

-15 Ekim 2020’de yeni bir arama çalışması başlatıldı ama 38 günlük son arama da sonuçsuz kaldı.

-2 Ocak 2022’de Gülistan’dan haber alınamayașın ikinci yılında Gülistan Doku’nun ailesi Tunceli Valiliği önünde oturma eylemine başladı.

-20 Ocak 2022 Zainal Abarakov’un üvey babası Engin Yücel’e karşı mala zarar verme, tehdit ve hakaret suçlarından yargılanan abla Aygül Doku’ya 5 ay hapis ve 3 bin 240 lira adli para cezası verildi.

-16 Mart 2022’de Soruşturma kapsamında daha önce iki defa ifadesi alınan Zainal Abarakov ilk defa Alanya’da gözaltına alındı.

– 13 Ekim 2022’de Tek şüpheli Abarakov’un adli kontrol şartlarını yerine getirmediği ortaya çıktı.

-9 Kasım 2023’te Doku’nun ablası Aygül Doku Tunceli Valisi Bülent Tekbıyıkoğlu ve Emniyet Müdürü Hakan Yılmaz’la görüştüğünü belirterek, “Dosyanın tekrardan kapsamlı bir şekilde inceleneceğini söylediler” dedi.

-17 Kasım 2023’te baş şüpheli Zainal Abarakov’un babasının aracı, soruşturmanın açıldığı gün il dışına çıkarıldığı ortaya çıktı.

DİĞER HABERLER
maksibet giriş maksibet film hd izle film izle film hd izle şutbet giriş şutbet oslobet giriş oslobet betmoris giriş betmoris elexusbet giriş favorislot elexusbet giriş