Van Haber
Özgün ve tarafsız haberin adresi

İsrail, yörüngeye casus uydu yerleştirdi: İran’a karşı yeni bir hamle mi?

İsrail Savunma Bakanlığı, ülkenin merkezindeki bir üsten yörüngeye casus bir uydu gönderdiklerini duyurdu. Medyaya göre amaç, İran’ın faaliyetlerini izlemek.

220

Savunma Bakanlığı yaptığı yazılı açıklamaya göre casus uydu 6 Temmuz günü yerel saatle 04.00’te uzaya gönderildi.

“Ofek 16” isimli uydunun, “ileri kapasitelik elektro-optik” olduğu ve ilk etapta “performans seviyesini” belirlemek için bir dizi testten geçirileceği belirtildi.

Savunma Bakanı Benny Gantz, “Ofek 16 uydusunun başarılı bir şekilde fırlatılması, bir bütün olarak Savunma endüstrisi ve özellikle Israel Aerospace Industries için yeni bir olağanüstü başarıdır” dedi.

Gantz, “Teknolojik üstünlük ve istihbarat İsrail Devleti’nin güvenliği için zaruridir. Her yerde ve her cephede İsrail’in kapasitelerini güçlendirme ve sürdürmeye devam edeceğiz” diye ekledi.

Uydunun görevine ilişkin herhangi bir detay verilmedi. Ancak İsrail kamu radyosuna göre bu aygıt İran’ı tartışmalı nükleer faaliyetlerini gözetleme çerçevesinde gönderildi.

DİĞER HABERLER
maksibet giriş maksibet film hd izle film izle film hd izle şutbet giriş şutbet oslobet giriş oslobet betmoris giriş betmoris elexusbet giriş favorislot elexusbet giriş