Van Haber
Özgün ve tarafsız haberin adresi

AKP’li Ağrı Belediyesi Başkanı Savcı Sayan 55 ihaleyi aynı firmalara dağıtmış

AKP'li Ağrı Belediyesi Başkanı Savcı Sayan'ın göreve geldiği tarihten bu yana gerçekleştirdiği 55 ihalenin tamamını hep aynı firmalar arasında dağıttığı belirtildi.

176

AKP’li Ağrı Belediyesi Başkanı Savcı Sayan’ın göreve geldiği tarihten bu yana gerçekleştirdiği 55 ihalenin tamamını hep aynı firmalar arasında dağıttığı belirtildi.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, şirketler isim değiştiriyor, hisseler devrediliyor, açılıp kapanıyor ancak ağ değişmiyor. 36 Milyon 968 Bin 640 TL değerinde 13 ayrı ihale Albayrak Apt. No 8/5 adresine teslim edildi.

Habere göre, en son inşaat işçisi Vesim Atılmış ve arkadaşını darp etmekle adından söz ettiren Sayan, seçildiği 31 Mart 2019 tarihinden 30 Kasım’a kadar 4734 Sayılı Kamu İhale Kanunu’nun 21’inci maddesinin (B) bendi (Pazarlık Usulü), 21’inci maddesinin (F) bendi (Pazarlık Usulü) ve 19’uncu maddesinin Açık İhale Usulüyle yaptığı 55 ihalenin yüzde 71’ini Ağrı dışında bulunan firmalara verdi.

İhalelelerin yüzde 24’ü (36 Milyon 968 Bin 640 TL) İstanbul’un Avcılar ilçesi Cihangir Mah. Atakan Sk. Albayrak Apt. No 8/5 adresine teslim edildi.

Kamu İhale Kurumu (Ekap) üzerinden ulaşılan 55 ihalenin yüzde 71’i İstanbul, Ankara, Diyarbakır, Erzurum, Hatay, Samsun, Adana, Bursa, Kocaeli, Antalya ve Van’a kayıtlı ve birbiriyle irtibatlı firmalara verildi.

Samsun’a verilen bir ihalenin bağlantısını Diyarbakır’da, Erzurum’a verilen bir ihalenin bağlantısını Ankara’da, Adana’ya verilen ihalenin bağlantısını ise İstanbul’da bulmak mümkün. Bazıları Sayan’ın seçildiği 2019 yılında ve sonrasında kurulan şirketlerin çoğu, tek adreste toplanıyor. Sıklıkla açılıp kapanan ve hisse devri yaparak isim değişikliğine giden şirketlerin hareketliliği olağandışı bir görüntü veriyor.

Avcılar İlçesi Atakan Sk. Albayrak Apt. No 8/5 adresinde 7 firma, 13 ihalede, 36 Milyon 968 Bin 640 TL’yi pay etti. Aynı apartmanın aynı kapı numarasını kullanan şirketlerin zaman zaman hissedarları ve ortaklıkları değişiyor, tür ve isim değişiyor ancak ağ içerisindeki soyadlar hiç değişmiyor.

Adana, Samsun, Ankara, Diyarbakır ve İstanbul kökenli bu şirketler, 2020 yılındaki ihalelerin neredeyse tamamını alırken, bu yılki ihalelerin adresi Ankara’ya kayıyor. Albayrak Apt.’na giden 36 Milyon 968 Bin 640 TL değerindeki 13 ihalede ortaklık kuran şirketler şunlar:

* BERATCAN KURUMSAL HİZMETLER GIDA SAĞLIK İNŞAAT ENERJİ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ, M.Sıddık Coşar tarafından 2016 yılında 100 Bin TL sermaye ile Albayrak apartmanında kuruluyor. Eylül ayında ise isim değiştirerek MİS MÜTEAHHİTLİK TAAHHÜT SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ adını alıyor.

* ÇINARLI KURUMSAL HİZMETLER İNŞAAT GIDA SAĞLIK ENERJİ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ,  İsmet Coşar tarafından 2019 yılında 200 Bin TL sermayeyle Albayrak apartmanında kuruluyor.

* ADEM ÇELİK MAKİNA METAL İNŞAAT OTOMOTİV İTHALAT İHRACAT TAAHHÜT TİCARET VE SANAYİ LİMİTED ŞİRKETİ İŞ ORTAKLIĞI TİCARİ İŞLETMESİ, 2010 yılında 200 Bin TL sermaye ile Diyarbakır’da kuruluyor.

* BİLGİN MET ORGANİZAS YON MÜH.İNŞ.ENER.TAR IM SAN.VE TİC.LTD.ŞT, 100 Bin TL sermayeyle 2009 yılında İstanbul’da kuruluyor.

* FENİX DANIŞMANLIK TEMİZLİK İNŞAAT TİCARET VE SANAYİ LİMİTED ŞİRKETİ, Samsun’da 2014 yılında 50 bin TL sermaye ile kurulup hissesini Diyarbakır’da Hikmet Ateş’e devrediyor. Hikmet Ateş’ten Cihan Kalkan’a devredilerek SERİ DANIŞMANLIK TEMİZLİK İNŞAAT TİCARET VE SANAYİ LİMİTED ŞİRKETİ ismini alıyor. Kalkan, bir süre sonra da hissesini Serhat Ateş’e devrediyor. Şirket en son ARES 1 DANIŞMANLIK TEMİZLİK İNŞAAT TİCARET VE SANAYİ LİMİTED ŞİRKETİ ismini alıyor. Serhat Ateş aynı zamanda 50 Bin TL sermaye beyanı olan VEGA KURUMSAL HİZMETLER İNŞAAT OTOMOTİV SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ’nin sahibi.

* ARSLANCAN KURUMSAL HİZMETLER İNŞAAT OTOMATİV YEMEKÇİLİK TURİZM İLAÇLAMA SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ, 2009 yılında 150 Bin TL sermaye ile kuruluyor ve VEGA KURUMSAL HİZMETLER İNŞAAT OTOMOTİV SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ ile birlikte 2019’da 17 Milyon 950 Bin 200 TL’lik araç kiralama ihalesi aldı.

* EDK GROUP EĞİTİM DANIŞMANLIK KURUMSAL HİZMETLER TİCARET VE SANAYİ LİMİTED ŞİRKETİ, 50 Bin TL sermaye ile Berker Talay tarafından Adana’da BERKER TALAY OTOMOTİV YEDEK PARÇA TİCARET VE SANAYİ LİMİTED ŞİRKETİ adıyla kuruluyor. Talay, geçen yıl ise 100 Bin TL sermaye ile Ankara’da YTK KURUMSAL HİZMETLER LİMİTED ŞİRKETİ kurdu. Şirket Çınar ve Bilgin’le ortak ihale aldı.

DİĞER HABERLER
maksibet giriş maksibet film hd izle film izle film hd izle şutbet giriş şutbet oslobet giriş oslobet betmoris giriş betmoris elexusbet giriş favorislot elexusbet giriş