Van Haber
Özgün ve tarafsız haberin adresi

Pompeo: Virüsün laboratuvarda yaratıldığına dair muazzam kanıt var

148

ÖZGÜR ÜLKE- ABC televizyonuna verdiği demeçte Pompeo, Çin Komünist Partisi’nin koronavirüs salgınını ‘dünyanın zamanında öğrenmemesi için elinden geleni yaptığını’belirtti.

Pompeo, Çin’in koronavirüsle ilgili bilginin yayılmasını önlemek için sağlıkçıları susturduğunu ve gazetecileri devre dışı bıraktığını savundu.

Virüs ABD’de çıksaydı bunun kısa sürede duyurulacağını ileri süren Pompeo “Ama Çin otoriter rejimlerin yaptığı gibi üstünü örtme, gizleme ve kafa karıştırmaya girişti” dedi.

Pompeo ayrıca yeni koronavirüsün Çin’in Vuhan kentindeki laboratuvarda yaratıldığına dair “muazzam kanıt” olduğunu ileri sürdü.

Kuzey Kore’deki Atış ‘Kazara’

Pompeo, Güney Kore Genelkurmayı’nın Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (KDHC) sınırından ateş açıldığına ve karşılık verdiklerine ilişkin açıklaması hakkında da konuştu.

Pompeo “Biz bunun kazara olduğunu düşünüyoruz. Güney Koreliler karşılık verdiler. Şimdiye dek anladığımız kadarıyla iki tarafta da can kaybı yok” dedi.

Pompeo, KDHC Başkanı Kim Jong-un’la ilgili ise “Görülüyor ki Başkan Kim hayatta ve iyi” dedi. Kim’in daha önce de uzun süreli olarak kamuoyu karşısına çıkmadığı dönemler olduğunu söyleyen Pompeo, bu durumun kendileri için beklenmedik olmadığını kaydetti.

DİĞER HABERLER
maksibet giriş maksibet film hd izle film izle film hd izle şutbet giriş şutbet oslobet giriş oslobet betmoris giriş betmoris elexusbet giriş favorislot elexusbet giriş