Van Haber
Özgün ve tarafsız haberin adresi

DAEŞ Kemal Kılıçdaroğlu ile Ekrem İmamoğlu’na suikast planlamış! Yakalanan Güler itirafçı oldu

187

IŞİD’in “Türkiye sorumlusu” olduğu iddia edilen Kasım Güler’in ‘Kemal Kılıçdaroğlu, Ekrem İmamoğlu, Aleviler, LGBTİ+’lar ile İncirlik Üssü’ne saldırı planladığını’ söylediği belirtildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, IŞİD’in “Türkiye Vilayeti” sorumlusu olmak iddiasıyla tutuklanan “Ebu Usame el Türki” kod adlı Kasım Güler hakkında dava açtı. Davanın eklerinde Güler’in 74 sayfalık itirafları yer aldı. DW Türkçe’den Alican Uludağ’ın haberine göre, itiraflarda, IŞİD’in Türkiye’de yaptığı ve yapmayı planladığı eylemlerin ayrıntıları yer aldı. Güler, IŞİD’in “Türkiye’de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, LGBTİ+ bireyler, Kapadokya’da turistleri taşıyan hava balonları, Zöhre Ana Cemevi, Adana’da İncirlik Üssüne saldırı planladığını” söyledi.

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), 15 Haziran 2021’de terörden arananlar listesinde kırmızı kategoride yer alan Kasım Güler’i Suriye’den Türkiye’ye yasa dışı yollarla geçmeye çalışırken yakalamıştı. Eylem yapmak amacıyla yanında getirdiği silah ve patlayıcılara el konulan Güler, Ankara Adliyesi’ne çıkarılarak 21 Haziran 2021’de tutuklanmıştı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Güler hakkında yürüttüğü soruşturmayı tamamladı. Savcılık, Güler hakkında “Anayasayı İhlal” ve “Tehlikeli Maddeleri İzinsiz Olarak Bulundurma veya El Değiştirme, Sayı ve Nitelik Bakımından Vahim Olan Silah veya Mermileri Satın Alınması Taşınması, Bulundurulması ve 6136 sayılı yasaya muhalefet” suçlarından dava açtı.

İtirafçı oldu, saldırı planlarını anlattı
Dava dosyasının eklerinde Kasım Güler’in 74 sayfalık ifadesi yer aldı. Etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanarak itirafçı olan Güler, selefi düşünceyle kayınpederi vasıtasıyla tanışmasının ardından 2008 yılında İslami Cihat Birliği içerisinde faaliyet yürüttüğünü ve Afganistan’a gittiğini kaydetti.

İncirlik Üssü hedefteydi
Kasım Güler’e sorgusu sırasında Türkiye’de gerçekleştirilen ve yapılması planlanan eylemler soruldu. Planlanan eylemleri tek tek anlatan Güler, Adana’da İncirlik Amerikan Üssü’ne yönelik saldırı planına ilişkin şunları ifade etti:

“2017 ylında Emni Hariç (Örgütün Dışişleri Bakanlığı) tarafindan bizzat Nusret Yılmaz’a İncirlik’te bulunan Amerikan Üssü’ne saldırı yapılması talimatı verildi. Bu talimatta birlikte aynı zamanda eyleme katılmak üzere Arap asıllı 10 istişhadçı Deyrizor’da Nusret Yılmaz’a teslim edildi. Nusret Yılmaz bu şahısları yanlarına Bingöllü Ebu İsmail ile patlayıcı uzmanı olan Gaziantepli ismini bilmediğim kişileri vererek İdlib’e gönderdi. Nusret Yılmaz’ın talimatıyla İncirlik ilçesinde Ankara’da emlakçılık yapan Abdulkerim (kod) adlı kişi tarafından araçlarında girebileceği şekilde bahçeli bir ev kiralandı, daha sonra sınırdan geçirilerek getirilen 12 adet kaleşnikof, 2 adet bixi, 1 adet RPG roketatar ile Türkiye içerisinden temin edildiğini düşündüğüm ve patlatılacak aracın içerisine sığacak kadar amonyum nitrat ile aleminyum pudrası Abdulkerim (K) tarafından kendi kiraladığı eve götürüldü.”

Adana’da kiralanan aracın bu eve götürüldüğünü belirten Güler, “Bu araç kiralanan eve götürülecek ve eyleme kullanılmak üzere gelecek kişiler tarafından bomba yüklenerek hazırlanacaktı. Ancak 30-40 gün içerisinde Nusret Yılmaz’ın emriyle Bingöllü Ebu İsmail ile patlayıcı uzmanı olan Gaziantepli olan kişi ve üç Arap asıllı istişhadçı toplam beş kişi olarak kaçak yollardan Türkiye’ye girdikten sonra Hatay sınırına yakın bir bölgede Türk askeri tarafından üzerlerinde hizam (patlayıcı yiiklenmiş kemer) ve tabancalan ile birlikte yakalandılar” dedi.

Alevilerin araçları kundaklandı
Güler, 2020’de Adana’da Alevilerin araçlarının kundaklanmasını ise “2020 yılında Adana’da Mahmut Özden’in gönderdiği bir risalede kanı kaynayan gençlerin olduğunu ve görev verilirse bir şey yapmak istediklerini bize bildirmişti. İlk etapta Şahap Variş, olumlu bir cevap vermedi. Bunun üzerine talep tekrarlanınca Alevilerin araçlarının veya ormanlık alanlann yakılmasına izin verildi. Daha sonra bize Mahmut Özden’in küçük oğlunun da aralarında bulunduğu kişiler tarafındarı bahçelik gibi görünen bir alanın ve 1-2 aracın yakılması görüntüleri gönderildi” diye konuştu.          

Kılıçdaroğlu’na saldırı talimatı Nusret Yılmaz’dan
2017’de CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Adalet Yürüyüşü sırasında Kocaeli’nde bir IŞİD üyesi, araçla saldırı girişimi yapmak isterken yakalanmıştı. Kasım Güler’in ifadesinde bu olayın ayrıntıları da anlatıldı:

“2017 yılıında Deyrezor bölgesinde bulunan Ebu Yusuf kod Ömer Yetek isimli şahıs Kayseri’de eylem yapmak isteyen birkaç gencin olduğunu söyleyerek iletişim numaralarını kendisine verdiğini Nusret Yılmaz bana söyledi. Daha sonra Nusret Yılmaz bu şahıslarla görüştüğünde eylem yapmaya hazır olduklarını bildirdiler. Nusret Yılmaz, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdardoğlu’nun Adalet Yürüyüşü sırasında Kılıçdaroğlu’nun da içerisinde bulunduğu kalabalığın üzerine araç sürmek suretiyle gerçekleştirilmesini bizzat planladı ve Emni Hariç’ten (Örgütün Dışişleri Bakanlığı) bu eylem için onay aldı. Eylemi gerçekleştirecek kişiler Kayseri ilinde minibüs tipi bir araç kiraladılar, ancak eylemi gerçekleştirecekleri sırada yakalandılar.”

Ilıcalı ve İmamoğlu’na suikast planı
IŞİD’in Türkiye sorumlusu Kasım Güler, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na örgütün suikast planladığını da itiraf etti. 2020 yılında Hattap kod adlı Ömer’in TV 8’in sahibi Acun Ilıcalı’ya yönelik bir eylem yapmak istediğini kendisine bildirdiğini anlatan Güler, şunları aktardı:

“Talebi olumlu değerlendiren Şahap Variş, bir de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekem İmamoğlu’na silahlı saldırada bulunması talimatı verdi. Bunun üzerine Hattap kod adlı Ömer elinde bulunan kaleşnikof silahın iyi olmaması nedeniyle 1-2 tane daha silah gönderilmesini istedi. Bu silahlar henüz gönderilmeden önce Hattap kod adlı Ömer bize İstanbul’da polis aracına yapılan bir silahlı saldın videosu göndermişti. Daha sonra Hattap, bize gönderdiği risalede Acun Ilıcalı’nın yüksek seviyede korunması, Ekem İmamoğlu’na yapılacak eylemin medyaya düşmesi nedeniyle bu eylemleri gerçekleştiremediğini bildirdi.”

DİĞER HABERLER
maksibet giriş maksibet film hd izle film izle film hd izle şutbet giriş şutbet oslobet giriş oslobet betmoris giriş betmoris elexusbet giriş favorislot elexusbet giriş