Van Haber
Özgün ve tarafsız haberin adresi

Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek son yolculuğuna uğurlandı:İşte yaşananlar

204

ÖZGÜR ÜLKE- Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek, eşi Sultan Gökçek’in vedası ardından memleketi Kayseri’de toprağa verildi.

Ölüm orucunun 323’üncü gününde ara verdikten iki gün sonra tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek’in bu sabah dün gece getirildiği Reşadiye Mezarlığı morgundan ailesi ve yakınları tarafından alındı. Ailesi Gökçek’in cenazesini Halep Mezarlığı’na götürdü.

‘TÜRKÜLER SUSMAZ’

Mezarlık içerisinde ve dışında çok sayıda zırhlı araç, çevik kuvvet ve özel harekat polisleri bekletildi. Mezarlığa Gökçek’in cezaevinde tutulan eşi Sultan Gökçek de jandarma eşliğinde getirildi. Sultan Gökçek, eşinin yüzünü açıp baktı ve veda etti. Ardından dini vecibeleri yerine getirilerek cenaze defnedildi. Defin sırasında “İbrahim Gökçek Ölümsüzdür”, “Grup Yorum haklı susturulamaz”, “Türküler susmaz halaylar durmaz” sloganları atıldı.

Gökçek’in defni sırasında mezarlığa kimse yaklaştırılmazken, defin işlemi sona ermesi ardından ailesi ve yakınlarının mezarına karanfil bırakılmasına izin verildi. Sultan Gökçek de eşinin mezarına karanfil bıraktı.

MEZARLIKTA PANKART AÇMAK İSTEYEN BİR KİŞİ DARP EDİLDİ

Defin ardından pankart açmak isteyen bir kişi, polisler tarafından mezarlık üzerinde darp edildi. Konuşma yapmak isteyen Gökçek’in arkadaşlarına da izin verilmedi. Son olarak Grup Yorum’un “Bize Ölüm Yok” türküsünü söylemek isteyenleri de polis engelleyerek, mezarlıktan uzaklaştırmaya çalışılmasına “Grup Yorum Susturulamaz” sloganlarıyla yanıt verildi.

BU KİN NEDEN?

Mezar başında tepki gösteren Gökçek’in yakını “Bir anneye dün iftarını açtırmadınız. Cenazeye saygınız yok yeter, bir sürü polis yığdınız. Bir anneye iftarını açtırmadan İstanbul’dan Kayseri’ye kadar evladının peşinden koşturdunuz, çocuğunun peşinden koşmak zorunda kaldı. Yazık değil mi ne istiyorsunuz. Bu kin neden? Ne oldu, ne var? Gömeceğiz, gideceğiz” diye tepki gösterdi.

Gökçek’in avukatı Ayşegül Çağağatay, “Cezaevi’nde getirilen Sultan’ın bazen elinin açık kalmasına izin verdiler. Bazen kelepçelediler. Son vedasını yaparken kelepçelemediler, karanfil bırakmasına izin verildi. Mezar başında şarkı söylemek isteyenlere saldırdılar. İbrahim başında söylenmek isteyen şarkı yarım kaldı. Herkesi apar topar araçlara tıkıp, yola çıkarmak zorunda kaldılar. Açlık grevi gazisi Kemal Gün’ün kollarını bükerek, sürükleyerek aracına götürüldü” diye konuştu.

Çağatay, Sultan Gökçek’in aile evine getirildiğini ne zaman cezaevine götürüleceğine dair de bilgi verilmediğini aktardı. (MA)

DİĞER HABERLER
maksibet giriş maksibet film hd izle film izle film hd izle şutbet giriş şutbet oslobet giriş oslobet betmoris giriş betmoris elexusbet giriş favorislot elexusbet giriş